Wyróżnienie dla Erwina Sówki
Erwin Sówka został uhonorowany Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego
Wczoraj w Muzeum Śląskim odbył się wernisaż wystawy „Komu Piekło, komu raj. Wizje Sądu Ostatecznego w plastyce nieprofesjonalnej" połączony z promocją albumu towarzyszącego ekspozycji „Sztukmistrz. Erwin Sówka retrospektywnie". Podczas spotkania Ludgarda Buzek, radna Sejmiku Województwa Śląskiego wręczyła artyście Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznakę przyznał Sejmik za całokształt działalności twórczej oraz zasługi w pielęgnowaniu tożsamości regionalnej.
Erwin Sówka urodził się 18 czerwca 1936 w Giszowcu w rodzinie górniczej. To polski malarz prymitywista, emerytowany górnik kopalni „Wieczorek" w Janowie, jedyny żyjący twórca Grupy Janowskiej.
W swojej twórczości nawiązuje do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu. Przedstawia głównie akty kobiece na tle Nikiszowca, domów z tzw. „wielkiej płyty", ogródków działkowych, górników i ich mieszkań.
Osiągnął światowy rozgłos. Jego prace prezentowane były w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji, a odnaleźć je można w zbiorach m.in. Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych. Posiada biogram w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej. O jego twórczości powstało kilka filmów dokumentalnych (m.in. „Sówka Erwin" Adama Sikory z 2005), a Lech Majewski nakręcił pełnometrażową opowieść o malarzu i Grupie Janowskiej „Angelus" (2001).
W 2012 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez katowicką redakcję Gazety Wyborczej za zasługi w zachowywaniu kulturowej tożsamości Górnego Śląska i rozsławianiu regionu.
W wernisażu uczestniczył członek Zarządu Województwa Śląskiego Jerzy Gorzelik.