Polska ceramika XVIII-XX wieku w Mińsku

W Narodowym Muzeum Sztuki Republiki Białorusi w Mińsku otwarto wystawę fajansu ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Towarzyszy jej bogato ilustrowany katalog wydany przez Instytut Polski w Mińsku

Ceramika, której początki sięgają VI tysiąclecia p.n.e., należy do najstarszej z dziedzin twórczej aktywności człowieka i jest nieodłącznym elementem historii jego cywilizacji. Umiejętność tworzenia i wypalania przedmiotów z gliny łączyła w sobie nie tylko funkcje użytkowe i kultowe, lecz także artystyczne.

Stała się wyrazem obecnej w człowieku potrzeby piękna, którą realizował na rozmaitych polach swej kreatywności, nadając także wyrabianym przez siebie przedmiotom codziennego użytku harmonijne kształty i zdobiąc je zmieniającymi się na przestrzeni wieków dekoracjami. Ukoronowaniem rozwoju technologicznego produkcji ceramiki, poczynając od skromnych początków terakotowych naczyń z rejonu Bliskiego Wschodu, poprzez majolikę, kamionkę i fajans, było wynalezienie składu najdoskonalszego materiału ceramicznego - porcelany. Jednak podłożem wszelkich technologicznych innowacji była zawsze chęć nadania wyrobom jak najdoskonalszej, wysublimowanej artystycznie formy oraz dekoracji będących w bezpośredniej relacji z zachodzącymi sztuce przemianami stylistycznymi.

W niezwykle różnorodnym i bogatym zbiorze rzemiosła artystycznego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, obejmującym między innymi sztukę cechową, konwisarstwo, artystyczne odlewy żeliwne Huty Gliwice, szczególne miejsce zajmuje kolekcja ceramiki. Zwłaszcza zespół fajansu i kamionki jest jednym z najciekawszych tego typu zbiorów w Polsce, wyróżniającym się zabytkami unikatowymi w skali europejskiej. Reprezentowane są w nim głównie wyroby polskich wytwórni od XVIII do XX wieku włącznie. Jednym z kluczowych w ramach kolekcji jest zbiór fajansów ze śląskich manufaktur - Prószkowa, Glinicy, Raciborza i Tułowic, który obejmuje wyroby grubo i cienkościenne od XVIII do połowy XIX wieku.

W przedsięwzięcie włączyli się: Ministerstwo Kultury Republiki Białorusi, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Instytut Polski w Mińsku, Narodowe Muzeum Sztuki Republiki Białorusi oraz Okręgowe Muzeum Krajoznawcze w Witebsku. Wsparcia organizacyjno-technicznego udzielił również Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.

Termin: 14 lutego
Miejsce: Narodowe Muzeum Sztuki Republiki Białorusi w Mińsku
Kurator ze strony MGB: Iwona Mohl

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Giesche, Wazonik, lata 30 XX w., porcelana szkliwiona  Konstanty Laszczka, Wazon z dwiema chimerami, ok. 1925 r., fajans  : Ćmielów, Serwis do kawy „Płaski” na 6 osób, lata 30 XX w., porcelana  Pakowanie eksponatów przed wyjazdem z Bytomia  Pakowanie eksponatów przed wyjazdem z Bytomia