Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Oddział IPN w Katowicach zaprasza do udziału w uroczystościach

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się 1 marca br. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (Kościół Mariacki, plac Ks. Emila Szramka 1 w Katowicach).  Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych poprzedzi koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami. W programie uroczystości przewidziano także m.in. spotkanie młodzieży z kombatantami oraz otwarcie wystawy  o Powstaniu Styczniowym. Z kolei na przegląd filmów krótkometrażowych o Żołnierzach Wyklętych w artystycznej oprawie pieśni patriotycznych zaprasza Kino Światowid.

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz trzeci jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" to  wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.  Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Nad obchodami Narodowego Dnia Pamięci patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego.


Program uroczystości:

11.00 - powitanie gości: dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału IPN w Katowicach

11.10 - koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami (po raz pierwszy na Śląsku)

12.00 - Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych

13.00 - prezentacja tomiku poezji o. Łukasza Buksy: „Trzydziestu trzech zapomnianych"

13.15 - Apel Poległych przed Kościołem Mariackim

13.45 - otwarcie wystawy „Orzeł, Pogoń i Archanioł. Powstanie Styczniowe na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej"

14.00 - spotkanie pokoleń: kombatanci - młodzież, przy żołnierskiej grochówce

Przegląd filmów krótkometrażowych o Żołnierzach Wyklętych w Kinie Światowid - 1 marca 2013 o godz. 15.00. Grupy zorganizowane proszone są o rezerwację miejsc w Kinie Światowid pod numerem tel. 32 258 74 32.

Załączniki
Plakat