Sztuka pisania sztuk

Spotkanie z bielskim dramaturgiem

Artur Pałyga - dramaturg i scenarzysta teatralny spotkał się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej z bielską młodzieżą. Licealiści z „Żeromskiego" i „Reja" rozmawiali z pisarzem o literaturze, sztuce i życiu. Zajęcia zatytułowane „Sztuka pisania sztuk" miały formę warsztatów teatralnych.

„Jeszcze niedawno teatr w Polsce kierował spojrzenie ku zagranicy, w szczególności ku Niemcom, i stamtąd czerpał wzory i inspiracje" - przybliża dramaturg. „Coś się jednak zaczęło zmieniać. Odwróciły się reflektory i teraz to inni patrzą na nas. W Polsce w życiu teatralnym obserwujemy ostatnio wiele ciekawych i oryginalnych zjawisk" - uważa Artur Pałyga, który po zakończeniu kilkuletniej współpracy z bielską sceną, związał się z Teatrem Polskim w Bydgoszczy.

Pałyga chętnie odpowiadał na pytania młodzieży. Wyjaśnił bielskim licealistom, na czym polega różnica między dramaturgiem a dramatopisarzem, a także między tekstem scenicznym a sztuką teatralną. Odnosząc się do tej ostatniej kwestii, przywołał postać austriackiej noblistki Elfriede Jelinek, autorki m.in. tekstów scenicznych, podkreślając jej nowatorstwo w tej dziedzinie.

Zdaniem dramaturga nadchodzi dobry czas dla młodych twórców, bo ambicją większości teatrów w kraju jest teraz reagowanie na bieżące wydarzenia i wystawianie współczesnych polskich dramaturgów. „A tych wciąż jest za mało. W samym kanadyjskim Quebeku jest więcej dramaturgów niż w całej Polsce" - dodaje Pałyga.

W części warsztatowej młodzież miała za zadanie napisać krótki tekst na dowolny temat. Prace były odczytywane i omawiane. Większość wyrażała osobiste refleksje o życiu, świecie, szkole, nieraz zaskakująco gorzkie. Zdarzały się także teksty humorystyczne i dowcipne w formie. Wszystkie wzbudzały żywe reakcje i dyskusję, głęboko angażując uczestników warsztatów.


Artur Pałyga (ur. 1971) - polski dramaturg i scenarzysta teatralny. Obecnie związany jest z lubelską Sceną Prapremier „In Vitro" oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Jest autorem kilkunastu dramatów, m.in. „Żyd", „Turyści", „Ostatni taki ojciec", „Wszystkie rodzaje śmierci" i „Nieskończona Historia".