Strategiczna Polska Południowa
W Sali Senatorskiej na Wawelu radni Sejmików Małopolskiego i Śląskiego przyjęli deklarację w sprawie „Strategii dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze województw małopolskiego i śląskiego do roku 2020".
Wspólną sesję poprowadzili Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak oraz Kazimierz Barczyk - Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. W posiedzeniu uczestniczyli radni obu województw, marszałkowie: Marek Sowa (Województwo Małopolskie), Mirosław Sekuła (Województwo Śląskie) i zarządy obu województw.
Gośćmi tego uroczystego wydarzenia byli Elżbieta Bieńkowska- Minister Rozwoju Regionalnego, Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Pracy i Polityki Społecznej, prof. Jerzy Buzek- poseł do Parlamentu Europejskiego, parlamentarzyści województw śląskiego i małopolskiego, prof. Wiesław Banyś - rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jerzy Wyrozumski - Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności, także prezydenci: Chorzowa - Andrzej Kotala i Katowic - Piotr Uszok.
„Jest to strategia, która powstała oddolnie, w odróżnieniu od innych strategii regionalnych przygotowywanych przez rząd. Prace nad Strategią prowadzone były bardzo szybko, udało się ją przygotować w ciągu zaledwie dwóch lat. Jest ona wynikiem wieloletnich przemyśleń i tego, że czekały na nią środowiska gospodarcze i naukowe; obejmuje obszar o wyjątkowym potencjale. Życzę nam wszystkim, by to wydarzenie było początkiem rzeczywistej współpracy na poziomie przemysłu, uczelni ale też urzędów" - mówiła minister Elżbieta Bieńkowska.
Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła zaznaczył, że istotnym elementem nowoczesnego zarządzania w sferze usług publicznych jest przejście od etapu konkurencji do etapu kooperacji. „Dzięki temu uzyskuje się znacznie lepsze usługi publiczne. Uważam, że będziemy dobrym zaczynem, a nasza Strategia będzie dobrym przykładem dla innych regionów. Jesteśmy w momencie, kiedy nakreślamy dalekosiężne wizje i nie boimy się wyzwań. Wykonując wspólnie nasze zadania, jesteśmy w stanie wprowadzić nasze województwa na ścieżkę przyspieszonego rozwoju. Podobnie jak inne osoby zgromadzone w tej sali jestem przekonany o historyczności tego momentu" - przekonywał marszałek.
Strategia dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze obu województw ma służyć możliwie największej grupie podmiotów regionalnych, odzwierciedlając ich oczekiwania i aspiracje oraz kreując nowe przestrzenie działania, w szczególności możliwości współpracy międzyregionalnej. W przyjętym dokumencie za cel nadrzędny obrano uczynienie z Polski Południowej nowoczesnego i atrakcyjnego regionu w Europie.
Tekst przyjętej Strategii był opracowywany w okresie od jesieni 2010 do wiosny 2013. W trakcie prac na nią w obu województwach przeprowadzono warsztaty oraz konsultacje z udziałem przedstawicieli samorządów terytorialnych i gospodarczych oraz szerokiego grona ekspertów. Cały proces był objęty patronatem Ministra Rozwoju Regionalnego. Inicjatywa jest wyrazem woli władz samorządowych Małopolski i Śląskiego, a jej celem jest podjęcie działań zmierzających do rozwoju współpracy w zakresie zwiększenia konkurencyjności i spójności w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym obu regionów. Za kluczową uznano współpracę w następujących dziedzinach: kapitał ludzki, gospodarka, turystyka i kultura, infrastruktura, transport, współpraca transgraniczna, rewitalizacja przestrzeni miejskich oraz ochrona środowiska.
Podczas uroczystej sesji radni obu województw przyjęli również dwie deklaracje: pierwszą - dotyczącą organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej na Stadionie Śląskim w Chorzowie w 2020 roku podjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego oraz drugą - w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 roku uchwaloną przez Sejmik Województwa Śląskiego.
Z okazji wspólnej sesji zaprezentowano reprint „Historia Śląska do roku 1400" pod redakcją prof. Stanisława Kutrzeby, który został opublikowany przy wsparciu województwa małopolskiego i śląskiego, przez Polską Akademię Umiejętności.
Pierwsza wspólna sesja połączonych Sejmików Województw Śląskiego i Małopolskiego odbyła się 1 października 2010 roku w Koszęcinie, gdzie radni podjęli deklarację dotyczącą rozwoju współpracy pomiędzy regionami.
23 maja 2011 r. samorządy obu Województw zawarły „Porozumienie w sprawie podjęcia prac nad Strategią dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze województwa małopolskiego i śląskiego". Celem współpracy międzyregionalnej jest dynamizacja rozwoju regionów i pełne wykorzystanie ich potencjałów oraz osiągnięcie przez nie wysokiej pozycji w Polsce i Unii Europejskiej.
W sierpniu 2012 r. Zarządy Województw Małopolskiego i Śląskiego przyjęły projekt Strategii, w którym za cel nadrzędny obrano uczynienie z Polski Południowej nowoczesnego i atrakcyjnego regionu w Europie.
6 marca 2013 r. w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyło się ostatnie przed podpisaniem deklaracji spotkanie samorządowców obu regionów, podczas którego przedstawiono projekt „Strategii" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, z uwzględnieniem sugestii pozyskanych w toku prowadzonych konsultacji społecznych. W trakcie spotkania można było zgłaszać ostatnie uwagi i poprawki do projektu. Ustalono również miejsce i termin przyjęcia uchwały w sprawie „Strategii dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze Województw Małopolskiego i Śląskiego do roku 2020".