Polityka miejska gwarantem rozwoju
O roli miast i polityce miejskiej w procesie kształtowania regionu rozmawiali uczestnicy konferencji „Determinanty rozwoju miast w kontekście polityki miejskiej po roku 2013"
Spotkanie było próbą wkomponowania procesów, które odbywają się w przestrzeni miejskiej, w szerszy nurt polityki na szczeblu regionu. Uczestnicy skupili się na procesach decydujących o wszechstronnym rozwoju miast w kontekście ich współpracy z samorządem gospodarczym, nowej perspektywie unijnego programowania czy innowacyjnych rozwiązaniach związanych z energetyką, szczególnie w kwestii nadmiernego zużycia energii.
„Miasta są siłą napędową gospodarki, miejscem kreatywności i innowacji. Obok możliwości, które tkwią w miastach, są także miejscem skupienia takich problemów, jak bezrobocie, segregacja i ubóstwo. Celem, który przed nimi stoi, jest wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału i poprawa jakości życia mieszkańców" - podkreślił wicemarszałek Mariusz Kleszczewski.
Istotnym punktem dyskusji była rola ośrodków miejskich w polityce unijnej. Wzmocnienie potencjału miejskiego jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej w nowym okresie programowania. Komisja Europejska zobligowała państwa członkowskie do wykorzystania części alokacji właśnie na rozwój miast. Powołany do życia został też nowy instrument polityki miejskiej - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.
Wśród wyzwań, które stoją przed miastami z naszego regionu, znajduje się także problem nadmiernego zużycia energii i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w zakresie jej ograniczenia.
Zdaniem prof. Jana Popczyka z Politechniki Śląskiej konieczne są pilne zmiany w podejściu do energetyki, szczególnie tu, na Śląsku.
„Nie da się zmienić paradygmatu rozwoju energetyki bez udziału miast. Konieczna jest budowa kapitału społecznego, umiejętność współdziałania - nikt nie jest w stanie odegrać tej roli integrującej tak skutecznie, jak miasta. Śląsk może po raz kolejny stać się liderem w energetyce - to moment, by w tę przebudowę energetyki się włączyć, wykorzystać potencjał i szanse prorozwojowe".
W drugiej części konferencji jej uczestnicy skupili się na roli miast, jako głównych aktorów kształtujących procesy rozwoju w regionach. Wśród panelistów prezentujących znaczenie poszczególnych ośrodków miejskich i wyzwania, które rysują się przed nimi w najbliższych latach, znaleźli się prezydenci m.in. Katowic - Piotr Uszok, Bielska-Białej - Jacek Krywult i Dąbrowy Górniczej - Zbigniew Podraza.