Młodzież regionu na podium świata

8 medali uczniów z województwa śląskiego na ICYS 2013

Młodzi Polacy, uczestnicy Grupy Twórczej Quark reprezentowali Polskę na XX Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2013, która odbywała się w Indonezji na Wyspie Bali od 15 do 22 kwietnia 2013.

Zdobyli tam aż osiem medali, w tym 3 złote.

Wszyscy uczestnicy są laureatami Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców organizowanej przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach, a także członkami Grupy Twórczej Quark, która co roku reprezentuje Polskę w wielu zawodach w kraju i za granicą. Jej pomysłodawczynią jest fizyk Urszula Woźnikowska-Bezak.

W ICYS 2013 wzięli udział młodzi pasjonaci nauki z Holandii, Niemiec, Czech, Białorusi, Ukrainy, Indonezji, Rumunii, Brazylii, Tajlandii, Węgier, Chin, Malezji,  Korei, Gruzji, Serbii, Iranu, Rosji, Turcji, Anglii, Chorwacji, Tajwanu, Rumunii, Singapuru i Polski.

Członkami jury byli naukowy i nauczyciele - przedstawiciele różnych państw. Zawody odbyły się w kategoriach: fizyka teoretyczna, fizyka inżynieryjna, informatyka, ekologia i nauki o życiu.

Dwa złote medale „Kwarki" zdobyły w fizyce teoretycznej. Tegoroczna praca Tomasza Tokarskiego (I LO w Bytomiu) dotyczyła piłki w strumieniu powietrza. Zaobserwował, że unosząca się w strumieniu powietrza piłka nie spoczywa, lecz wykonuje drgania, które nie są chaotyczne, a torem ruchu piłeczki może być krzywa Lissajou. Jurorzy najdłużej zadawali mu pytania i z zachwytem słuchali odpowiedzi.

Mariusz Nowak (VIII LO w Katowicach) przedstawił efekt foto-magneto-elektryczny, w którym badał zjawisko obrotu oświetlonego półprzewodnika w polu magnetycznym z powodu interakcji momentu magnetycznego prądu płynącego wewnątrz próbki z zewnętrznym polem magnetycznym.

Trzeci złoty medal zdobył Michał Grzegorzek (I LO w Wodzisławiu Śląskim) w kategorii fizyka inżynieryjna. Jego własna praca nad zderzeniami kropli z ciekłą powierzchnią oraz samodzielnie wykonane fotografie wprawiły jurorów w podziw.

Cztery srebrne medale zdobyli: Łukasz Perenc (IV LO w Sosnowcu) i Łukasz Kulik (I LO w Gliwicach) w kategorii fizyka teoretyczna, Marcin Tatoń (V LO w Gliwicach) w kategorii fizyka inżynieryjna oraz Bartosz Radzyński (I LO w Wodzisławiu Śląskim) w kategorii informatyka. Pracą nad pojazdem napędzanym łapką na myszy zainteresowała się firma Inti Ganda Perdana, od której Marcin Tatoń otrzymał statuetkę. Marcin zadał sobie pytanie, co można uzyskać, stosując zwykłą pułapkę na myszy w sposób alternatywny? Na przykład samochodzik. Ramię łapki, zamykając się, napędza pojazd, który może w ten sposób przejechać nawet 100 m lub osiągnąć prędkość nawet 5 m/s . Aby go zbudować, wystarczy tylko pułapka na myszy oraz klocki LEGO.

Brązowy medal otrzymała Martyna Płomecka (Publiczne Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Zabrzu).

Podczas wspólnego przygotowania programu związanego z uczczeniem 20-lecia ICYS odbyła się sesja plakatowa. W sesji wzięło udział 99 osób, spośród których kilka otrzymało wyróżnienie za przygotowane plakaty. Plakaty naszych uczestników zostaną wyeksponowane w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Na wymianie kulturalnej polska reprezentacja przedstawiła prezentację ukazującą Katowice jako Miasto Ogrodów, Miasto Nauki, Miasto Młodych.

Udział młodzieży w Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w dziedzinach matematyki, fizyki, ekologii i informatyki ICYS 2013 realizowany przez Stowarzyszenie „Z Nauką w Przyszłość" finansowo wsparło Województwo Śląskie.  



 


tagi: