Noc Muzeów 2013 w Śląskiem

Miłośników muzeów czeka bezsenna noc

Wojewódzkie instytucje kultury włączają się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku obchodzona będzie 18 maja. Najbliższa sobotnia noc będzie obfitowała w atrakcje przygotowane przez placówki z województwa śląskiego. Gości przywitają m.in.: Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum w Bielsku-Białej, Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu czy Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Podczas nocnego zwiedzania Muzeum Śląskiego spragnionych wrażeń czeka wiele atrakcji  z cyklu „Muzeum na walizkach". Podróż w przeszłość zapewni projekcja filmów ukazujących historię grodziska w Trzcinicy i Ostrowa Lednickiego - jednych z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, a także pokaz filmów dokumentalnych dr Huberta Chudzio prezentujących polskie badania archeologiczne w Egipcie. Dla dzieci przewidziano warsztaty „Mapa podróżnika" oraz przestrzenną grę planszową „Przeprowadzka". Przez cały wieczór zwiedzać będzie można szereg wystaw oraz obejrzeć liczne prezentacje multimedialne. Na terenie nowego Muzeum Śląskiego organizatorzy przygotowali zwiedzanie zabudowań dawnej kopalni z zabytkami techniki, prezentację multimedialną nowej siedziby Muzeum Śląskiego, pokaz „Muzeum - podróż w czasie i przestrzeni", a także spektakl plenerowy „Kuglarze" w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu otworzy noc koncertem Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych poprzedzającym szereg atrakcji, m.in. Mobilne Planetarium, Egzotyczne podróże z Działem Przyrody w trzech częściach, wykład Sztuka lat 20. - Związek Artystów Plastyków „Zwornik", II Targi Sztuki Młodych, Finisz Rajdu Ptasiarzy czy nocne połowy owadów na światło. Wśród ciekawszych propozycji znajdzie się ekspozycja „Panna apteczkowa nastawia żenichę", w ramach której odbędzie się prezentacja o ziołolecznictwie, a chętni stworzą swoją własną żedanicę - białoruską lalkę spełniającą marzenia. Wyjątkową atrakcją będzie także Panorama Bytomia, która powstała pod koniec kwietnia przy wykorzystaniu najwyższego w Polsce podnośnika strażackiego „Bronto Skylift" z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. W gmachu przy ul. W. Korfantego 34 zagrają Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska z zespołem.

Muzeum w Bielsku-Białej przygotowało szereg niezapomnianych atrakcji dla wszystkich entuzjastów folkowych klimatów pt. Etnonoc. Tym razem nocni zwiedzający będą mogli odwiedzić nie tylko zamek, ale i Dom Tkacza z nową ekspozycją na poddaszu. Zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w grze muzealnej, zerknięcia za kulisy tworzenia nowej wystawy etnograficznej, wzięcia udziału w konkursie na najładniejszą laurkę dla muzealnika oraz w warsztatach druku na tkaninie.

W chorzowskim skansenie podczas Nocy Muzeów postraszy południca, zmora i utopiec, podciep czy rusałka. Te i wiele innych śląskich demonów będzie można spotkać podczas imprezy „Śląskie demony-horror w skansenie". Wszyscy odważni odwiedzający Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie będą mogli przejść po terenie muzeum wraz z przewodnikiem wyznaczoną trasą, na której będą na nich czyhać różnego rodzaju strachy. Na końcu trasy, przy ogniskach na gości czekać będzie Agnieszka Przybyła-Dumin i Marek Szołtysek, którzy opowiedzą o śląskich demonach - ich wyglądzie, znaczeniu w dawnych wierzeniach oraz podaniach. 

Muzeum Zamkowe w Pszczynie jak co roku otworzy swoje drzwi dla poszukiwaczy zamkowych tajemnic. W programie wieczoru  „Gra zamkowa" - ciekawe zadania i zagadki związane z zamkiem pszczyńskim dla tropicieli przygód, quiz wiedzy dla młodzieży i dorosłych, spotkania z dawnymi mieszkańcami zamku oraz koncert muzyki barokowej w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej.

Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach nocnym markom proponuje „CSP czyli Ciekawe Spotkania z Paniką". W Cinema Paralizo czyli kinie nocnym odbędą się projekcje amatorskich filmów grozy z Festiwalu Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów w Bielawie oraz prezentacja kostiumów z kultowego musicalu Rocky Horror Show z Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Podczas Nocy Muzeów projekt Design Silesia zaprasza do zaaranżowanej na tę okazję klubokawiarni w Katowicach przy ul. Stanisława 4, w której głównym bohaterem będzie design. Na „nocnej zmianie"  będzie można m.in. zobaczyć unikatową filmową Trylogię Designu autorstwa Garry'ego Hustvita oraz premierowy pokaz produkcji Design Silesia - animacji o designie. Po raz pierwszy w regionie będzie można wypiekać w domowych warunkach stalowe piny wg projektu słynnego projektanta Oskara Zięty czy wziąć udział we wspólnym kreowaniu pomysłów dla przestrzeni publicznej Katowic.

Archiwum Państwowe w Katowicach zaprasza do swojej siedziby na „Noc w Archiwum" pod tytułem „Zaginiony Świat". Spoiwem atrakcji będzie historia i kultura Żydów w archiwaliach, a także występ Zespołu NEGEV z pieśniami żydowskimi.


Noc Muzeów to cykliczna impreza kulturalna, odbywająca się rokrocznie w maju, podczas której do późnych godzin nocnych można zwiedzać muzea, galerie oraz liczne obiekty użyteczności publicznej.

Pierwsza noc muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie, w Warszawie została ona zorganizowana po raz pierwszy w 2004 roku. W 2006 roku w akcji uczestniczyły już 42 kraje europejskie i około 2 tysiące muzeów i galerii.

Załączniki
Szczegółowy program imprez w wojewódzkich instytucjach kultury



 


tagi: