Szewach Weiss doktorem honoris causa
Były ambasador Izraela doktorem honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
W samo południe w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach rozpoczęła się uroczystość nadania doktoratu honorowego prof. Szewachowi Weissowi. W wydarzeniu uczestniczył Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła oraz Przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak.
„Człowiek wzbudzający głęboki szacunek, uznanie i sympatię. Nie bojąc się podejmować drażliwych kwestii, zawsze podkreślał, że różnice między ludźmi wynikają z cech charakteru i nie mają nic wspólnego ani z kolorem skóry, ani z narodowością. Konsekwentny w obronie dobrego imienia i spraw swojego narodu, ale jednocześnie potrafiący odciąć się od stereotypów i uprzedzeń, w każdym człowieku zawsze stara się szukać dobra. Taka postawa zjednuje Mu powszechną przychylność ludzi. W uroczystym dniu nadania tytułu doktora honoris causa patrzymy jednak na Niego przede wszystkim jako na pracownika naukowego. To Jego działalność naukowa, obok niekwestionowanych zasług na niwie politycznej, w dziedzinie zbliżania obu naszych narodów, w dużej mierze zadecydowała o chęci nadania Mu tego zaszczytnego tytułu" - mówiła o odznaczonym w uroczystej laudacji prof. Urszula Zagóra-Jonszta.
„Jestem bardzo wzruszony od wczorajszego dnia. Czułem, że tym razem będzie to spotkanie prawie rodzinne - atmosfera zwyczajna, ludzka, spokojna, miła" - dziękował Profesor. Wspominając o epizodach polsko-izraelskich, przytaczał przykłady codzienności, które pokazują, jak złożony jest Izrael. Zwrócił również uwagę na ważną rolę pisarzy, naukowców-noblistów, którzy żyją w Izraelu i mają polskie pochodzenie. Swoje wystąpienie podsumował słowami: „Współżycie narodów polskiego i żydowskiego nie jest epizodem historycznym, ono będzie trwało wiecznie i w tej sprawie ja próbuję być strażnikiem".
Wręczenie doktoratu honoris causa poprzedził wernisaż wystawy fotografii Nili Epstain (Aravot), artystki o polskich korzeniach, tworzącej obecnie w Jerozolimie. Wystawę zatytułowaną „Okna Polsko-Izraelskie" można oglądać od 22 maja do 6 czerwca w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Szewach Weiss jest profesorem nauk politycznych, izraelskim politykiem. Urodził się w 1935 roku w polskim Borysławiu (obecna Ukraina). Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Izraela. Ukończył Wydział Nauk Politycznych w Jerozolimie i Wydział Prawa w Tel-Awiwie, jest założycielem Wydziału Mediów na Uniwersytecie w Hajfie. W latach 1981-1999 zasiadał w Knesecie. Brał udział w pracach Rady Europy jako stały obserwator z ramienia Knesetu. W latach 2001-2004 był ambasadorem Izraela w Polsce. Przewodniczył Radzie Instytutu Pamięci Yad Vashem. Ponad to jest autorem licznych tytułów prasowych, komentatorem bieżących wydarzeń politycznych, obserwatorem relacji międzynarodowych Izraela. Jest również autorem wielu książek obejmujących tematy polityczne, socjologiczne, sprawy dotyczące II wojny światowej oraz tematykę dziecięcą i młodzieżową. Od 2003 roku wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Weiss jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. Kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP, laureatem odznaki honorowej Bene Merito, na swoim koncie ma również już trzy honorowe doktoraty przyznane przez Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.