Konie, step i historia
Spotkanie z obrazem Józefa Brandta w Muzeum Śląskim
6 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się prelekcja nt. dzieła Józefa Brandta „Niebezpieczna przeprawa", najnowszego nabytku Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945.
Spotkania poprowadzi Katarzyna Jarmuła - kuratorka Galerii. Podczas prezentacji poznać będzie można nieznane fakty z życia artysty, a także porozmawiać o unikalności dzieła.
Urodzony w Szczebrzeszynie Józef Brandt zaliczany jest do czołowych polskich malarzy-batalistów. Obecnie kojarzony jako jeden z przedstawicieli tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego, z którą byli związani m.in. Aleksander Gierymski, Stanisław Witkiewicz oraz Józef Chełmoński. Brandt znany jest głównie z obrazów łączących się z siedemnastowieczną historią Polski, a także batalistyczno-rodzajowych, często o orientalnym klimacie. Czerpał tematy z utworów literackich i źródeł historycznych (np. „Pamiętniki" Paska), ale unikał odtwarzania ściśle historycznych momentów, tworząc własne, oryginalne wizje. Ciekawostką jest fakt, iż Brandt wywarł duży wpływ na malarstwo polskie.
Józef Brandt posiadał niezwykłą pamięć wzrokową oraz wyobraźnię filmowca, która pomagała w realistycznym oddaniu dynamiki zaprzęgu konnego. Specyficzną cechą jego twórczości jest ukazywanie ludzi, koni i pejzażu w ich wzajemnych powiązaniach oraz sposób patrzenia na zdarzenia jak na dynamiczne, kolorowe widowiska. Dzieło „Niebezpieczna przeprawa" zachwyca ujęciem koni w ruchu, których artysta był miłośnikiem. Mając do perfekcji opanowany rysunek, artysta próbował poprzez skomplikowane układy kompozycyjne „poruszyć obraz", kierując wprost na widza galopujące konie. Artysta wkładał „więcej pasji w konia niż w człowieka". Jeżeli sztuka Brandta wyróżniała się spośród innych, to koń był tej odrębności istotną cechą.
Obraz „Niebezpieczna przeprawa" Józefa Brandta jest pierwszym obrazem tego artysty w Galerii Malarstwa Polskiego. Jego zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Posiadany przed wojną przez Muzeum Śląskie obraz „Wyjazd na polowanie" zaginał podczas II wojny światowej.