Ostatnia szansa, aby dopisać się do historii

Około 1800 obiektów trafiło już dzięki trwającej ponad rok akcji do Muzeum Śląskiego

Comiesięczne zbiórki eksponatów w ramach akcji „Dopiszmy się do historii" to stała propozycja skierowana do osób, które poprzez przekazanie swoich pamiątek, zdjęć oraz dokumentów chcą pozostawić ślad w historii regionu. Cześć z około 1800 zebranych już obiektów można zobaczyć na wystawie prezentowanej do 18 sierpnia br. w siedzibie muzeum przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach. Tam także, już w najbliższą sobotę 8 czerwca od godz. 12.00 do 16.00, odbędzie się ostatnia zbiórka pamiątek.

Już od pierwszej edycji akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Śląska, którzy czekali czasami kilkadziesiąt minut na swoją kolej i możliwość podarowania swoich pamiątek. Pierwsze zbiórki odbyły się w siedzibie muzeum, ale przybywały na nie osoby także spoza Katowic. Aby ułatwić przekazywanie pamiątek, Muzeum Śląskie zorganizowało w wybrane soboty specjalne zbiórki w wybranych miastach województwa śląskiego: Chorzowie, Piekarach Śląskich, Tarnowskich Górach, Pszczynie, Gliwicach, Tychach, Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Zabrzu, Siemianowicach Śląskich oraz w Cieszynie. W ich trakcie muzealnicy pomagali zidentyfikować przedmiot oraz wypełnić prosty formularz. Często darczyńcy, którzy nie były pewni wartości przedmiotów bądź chcieli ofiarować większe obiekty, przesyłali zrobione zdjęcia lub telefonicznie konsultowali się z pracownikami muzeum. Ofiarodawcy zostali uhonorowani elegancką złotą przypinką z limitowanej serii przeznaczonej tylko na tę okazję.

Przekazane dary to często sentymentalne przedmioty i pamiątki rodzinne przechowywane w domach z pokolenia na pokolenie. Wyciągnięte z szuflad, skrzyń, strychów znalazły w Muzeum Śląskim godne miejsce. Oprócz tego, że mają one walory historyczne i muzealne, ich największą wartością jest towarzysząca im przekazana przez darczyńców ciekawa historia - rodziny, życia społecznego, obyczaju.

Jednym z unikatowych przedmiotów przekazanych Muzeum Śląskiemu jest odkryta w połowie kwietnia w jednym ze śląskich mieszkań szafa, która w zamaskowanej skrytce zawierała m.in. Torę, modlitewniki oraz księgi talmudyczne.  Niezwykły mebel znajdował się przez wiele lat w jednym z mieszkań remontowanych niedawno przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Katowicach. Szafa, która miała zostać wyrzucona, zaciekawiła jednego z mieszkańców Katowic, miłośnika zabytkowych przedmiotów. Mebel okazał się tym bardziej niezwykły, gdy okazało się, że wewnątrz znajduje się schowek mieszczący Torę, czyli pięć pierwszych ksiąg Biblii, najważniejszy tekst objawiony judaizmu oraz modlitewniki. Nie są to jednak jedyne pamiątki historyczne, które odzwierciedlają dramatyczne i niezwykle złożone losy tych ziem i wielonarodowościowe korzenie mieszkańców. Ciekawostką jest część szyldu sklepowego w języku niemieckim i hebrajskim pochodzącego z lat międzywojennych, który przez długi czas służył jako blat stolika i dopiero niedawno zostało odkryte jego pierwotne przeznaczenie. Podczas zbiórek ofiarowano nie tylko pojedyncze przedmioty, lecz także całe zbiory gromadzone przez lata, jak 23-częściowy serwis obiadowo-deserowy, niegdyś podarowany bliskim jako prezent ślubny ze znanej wytworni porcelany Giesche 1929-1945.  Najwięcej spośród darów pozyskanych podczas zbiórek, bo około 500 przedmiotów, trafiło do Działu Etnografii. Wśród nich znajduje się kalendarzyk małżeński z 1911 r. z pomiarem temperatury do wyznaczania owulacji czy dewizka do męskiego zegarka kieszonkowego wykonana z włosów ukochanej z końca XIX w. To przykład bardzo rzadko spotykanej w zbiorach muzealnych i w kolekcjach prywatnych tzw. biżuterii sentymentalnej.

Podczas ostatniego spotkania z akcją „Dopiszmy się do historii" 8 czerwca od godz. 12.00 do 16.00 będzie obecny historyk, historyk sztuki, etnograf, znawca fotografii, który pomoże ofiarodawcom w wypełnieniu niezbędnych dokumentów. Darczyńcy proszeni są o zabranie dokumentu tożsamości. Osoby, które chcą ofiarować większe obiekty, takie jak rzeźby, meble, obrazy, mogą zrobić zdjęcia (np. telefonem komórkowym). W tym wyjątkowym dniu wystawę „Dopiszmy się do historii" będzie można zwiedzić za symboliczną złotówkę, a także porozmawiać z obecnymi na zbiórce specjalistami na temat historii poszczególnych obiektów.

Muzeum Śląskie serdecznie dziękuje mieszkańcom województwa śląskiego za wspólne poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej muzeum oraz podniesienie atrakcyjności kulturowej Śląska, a także instytucjom i redakcjom lokalnych mediów za pomoc w organizacji zbiórek w miastach województwa śląskiego.



 


tagi: