O profilaktyce zakażeń bakteryjnych
Rozmowy o roli samorządowych programów profilaktycznych dotyczących chorób bakteryjnych
W Sali Sejmu Śląskiego odbyła się dziś konferencja „Rola jednostek samorządu terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych". Spotkanie przeznaczone było dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli z terenu województwa śląskiego, pracowników Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz podmiotów leczniczych.
„Mam nadzieję, że będzie można zdynamizować działania samorządów na rzecz szczepień ochronnych. Zdajemy sobie sprawę, że realizacja tych zadań wiąże się w dużej mierze z niezbędnymi środkami finansowymi. Ze sprawozdań jednak wynika, że samorządy w miarę możliwości solidnie angażują się w poprawę dostępności do szczepień" - powiedział Marek Piekarski, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, otwierając konferencję.
Celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości na temat zakażeń bakteryjnych i szczepień ochronnych wśród przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa śląskiego.
Podczas konferencji zostały zaprezentowane dobre praktyki z zakresu szczepień ochronnych oraz omówiono problematykę tworzenia i realizacji samorządowych programów zdrowotnych. Przedstawiono także sposoby zapobiegania zakażeniom bakteryjnym wraz z analizą obecnej sytuacji oraz perspektyw na przyszłość. Spotkanie zwieńczyła dyskusja o poprawie dostępności szczepień dla dzieci.
Zaniechanie szczepień ochronnych, zwłaszcza wśród dzieci, stwarza ogromne ryzyko zakażenia bakteryjnego, które prowadzi do wielu poważnych schorzeń i powikłań. Stąd inicjatywy dotyczące zagadnień z zakresu profilaktyki, które mają na celu rozwiązywanie problemów zdrowotnych społeczności lokalnych.
Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie „Parasol dla Życia" z Krakowa oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.