Pamięć pracy

O dawnym etosie pracy i obecnym kulcie konsumpcji

8 czerwca będzie miał miejsce niezwykły wernisaż wystawy zbiorowej. Owa niezwykłość zasadza się na dwóch fundamentach. Pierwszym z nich jest spotkanie artystów wyjątkowych w nowej odsłonie projektu, który swoją inicjację miał rok temu w niemieckim Essen. Drugi to magia miejsca, które zostało wybrane i przez kolejnych 14 dni będzie udostępnione widzom.

Właśnie ten dialog sztuki i miejsca stanowi o ogromnej sile przedsięwzięcia.

W projekcie udział biorą: Sławomir Rumiak, Andrzej Tobis, Wilhelm Sasnal, Arkadiusz Gola, Wojciech Kucharczyk, Stephan Stroux, Thomas Voßbeck, Anke Illing, Eddie Egal, Bastiaan Maris, Richard Ortmann, oraz: Maria Wnęk, Erwin Sówka, Waldemar Pietzko, Jan Nowak, Krzysztof Webs, Josef Geisler, Paweł Wrobel, Teofil Ociepka.

Instalacja jest częścią programu INDUSTRIADY 2013 - Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Pamięć pracy to innowacyjna artystyczna wypowiedź na temat historii i kultury przemysłowej. W zamierzeniu instalacja ta ma na celu zaprezentowanie wybitnych postaw artystycznych, włączenie się w dyskusję na temat przeobrażania się świata, dla którego praca fizyczna do tej pory wyznaczała nie tylko drogę życiową człowieka, ale także stosunek do natury.

Pamięć pracy próbuje odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: Jakie istnieją możliwości funkcjonowania w momencie, kiedy ideologia pracy nie jest już centralną, zasadniczą kwestią? Dlaczego w byłych miejscach produkcji przemysłowej buduje się centra handlowe i to pomimo faktu, że tak wielu ludzi nie ma pracy? Jakie możliwości i pytania łączą się z przeznaczeniem tych miejsc na obiekty kultury? Jak postępować z pozostawionymi śladami zniszczonej - by nie powiedzieć zatrutej - ziemi?

Wystawa jest pomyślana jako trzynaście stacji, przez które widz musi przejść na terenie byłej huty cynku w Szopienicach. Ostatnią - a zarazem najważniejszą - stacją stanowi główna hala huty. To właśnie w tym miejscu skoncentrowanych została największa liczba prac zaproszonych do projektu artystów.

Pierwsza edycja tej dramatyzowanej instalacji odbyła się w zeszłym roku w Zollverein w Essen, podczas polsko-niemieckiego sezonu „Klopsztanga. Polska NRW bez granic". Druga odsłona - w zmienionym, dostosowanym do kontekstu miejsca, kształcie odbywa się na wyjątkowym terenie. Katowicka Huta Cynku / Walcownia w Szopienicach okazała się być najlepszym miejscem do opowiedzenia tej historii. Miejsce to zostało zamknięte 10 lat temu, stojące tam maszyny ciągle nadają się do użytku. Klimat pracy, przemiana w pomnik przemysłowy i muzeum sprawiają, że jest to miejsce symbiozy pracy, pamięci i utopii.  

WEJDŹ W GŁĄB ZIEMI
PAMIĘĆ PRACY / GÓRNY ŚLĄSK
POKAŻ TWOJE RANY
DROGA PRZEMYSŁOWA 13

Walcownia Cynku byłej Huty w Katowicach - Szopienicach, ul. 11 Listopada (dojazd od ul. Roździeńskiej), 8-22 czerwca 2013

Wernisaż: 8 czerwca 2013

  • godz. 16.00 - oficjalne otwarcie, muzyka industrialna BANDO (Berlin)
  • godz. 17.00 - oprowadzanie po wystawie, spotkanie z artystami i kuratorem projektu
  • godz. 20.00 - zamknięcie
Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.