Historia w nowej szacie

Otwarcie nowej siedziby Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

W chorzowskim skansenie otwarto nowy wielofunkcyjny obiekt ekspozycyjno-szkoleniowy. W uroczystości udział wzięła wicemarszałek Aleksandra Gajewska.

„Żeby przedstawić młodzieży naszą historię, tradycję, kulturę, to, co nas zbudowało i z czego wyrastamy - musimy przedstawić to w sposób atrakcyjny i nowoczesny. Takim najnowocześniejszym rozwiązaniem jest właśnie ten budynek. Bardzo się cieszę, że i w budżecie województwa, i w budżecie unijnym znalazły się pieniądze na to, byśmy dziś mogli tak nowoczesny obiekt podziwiać. Obrazuje on zadania samorządu województwa. Jesteśmy dumni, że nasz region jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem inwestycji w kulturę. Ta energia, ta tradycja i ta kultura musi mieć przecież formę, by móc ją wypełnić treścią. Baza materialna jest bardzo potrzebna, by realizować funkcję edukacyjną na najwyższym poziomie" - mówiła wicemarszałek Gajewska. 

Nowy budynek ma za zadanie zniwelować dotychczasowe ograniczenia związane z istniejącą infrastrukturą Górnośląskiego Parku Etnograficznego oraz brak profesjonalnej przestrzeni wystawienniczej. Była to bariera dla planowania prezentacji eksponatów w ramach wystaw czasowych czy wymiany wystaw tematycznych z innymi placówkami muzealnymi, co stanowiłyby dodatkową atrakcję dla zwiedzających. Brak właściwej infrastruktury wymuszał sezonowość dostępności do zasobów Muzeum i możliwość prowadzenia działalności statutowej wyłącznie w okresie od maja do października. Obecność zamkniętych pomieszczeń umożliwi poszerzenie oferty o organizację przedsięwzięć z zakresu działalności kulturalnej i edukacyjno-szkoleniowej.

„Dziś otwieramy ten obiekt symbolicznie, gdyż właściwie funkcjonuje on już od kilku miesięcy. Nowy budynek daje zdecydowanie inne, lepsze możliwości. Pracownicy nareszcie pracują we właściwych warunkach. Udało nam się już podwoić liczbę zwiedzających. Zbudowaliśmy nowy, ambitny program naukowy, rozpoczynamy pracę badawczą, kontynuujemy też rozpoczęte już przedsięwzięcia. Planujemy wykorzystywanie w dużym stopniu technik multimedialnych. Niezależnie od tego, że muzeum odnosi się do historii, nie powinno uciekać od nowoczesności, przynajmniej jeśli chodzi o sposoby ekspozycji" - powiedział dyrektor GPE Andrzej Sośnierz. 

Prace budowlane rozpoczęły się w 2010 roku, a całość ukończono w grudniu 2012 roku. W pierwszych miesiącach tego roku Muzeum przeniosło stopniowo swoją działalność do nowego obiektu, w którym znajduje się między innymi sala audiowizualna na 126 osób, przestrzenie ekspozycyjne, w których organizowane będą wystawy czasowe, magazyny na zabytki, biblioteka oraz pracownie i biura.

W ramach inwestycji wybudowano obiekt wielofunkcyjny ekspozycyjno-szkoleniowy wraz z parkingiem, obiekty strefy wejścia (wiata wejściowa i odnowiony budynek kasy) oraz wykonano zagospodarowanie przyległego terenu. Wzniesiony budynek swym zewnętrznym charakterem i formą architektoniczną dostosowany został do szczególnej architektury obiektów istniejących na terenie skansenu.

Obiekt składa się z dwóch części. Dwukondygnacyjną część „A", stanowią dwie sale ekspozycyjne z magazynami, sala audytoryjna, zaplecze sanitarne, hol oraz cztery pracownie. Część „B" składającą się z jednej kondygnacji podziemnej oraz trzech nadziemnych stanowi dziewięć pracowni, biblioteka, archiwum, pomieszczenia techniczne (w piwnicy) i socjalne oraz sanitariaty. Obiekt posiada dwa wejścia główne. Części „A" i „B" są połączone wspólnym holem. Z holu prowadzą wejścia do poszczególnych funkcji obiektu oraz klatka schodowa z centralnie umieszczoną windą. Parking naziemny przy wejściu do budynku „B" ma 14 stanowisk ogólnodostępnych, 2 stanowiska dla pojazdów osób niepełnosprawnych oraz parking rowerowy. Plac z obiektami strefy wejścia usytuowany jest od strony zachodniej budynku i stanowi strefę łączącą elementy wejścia na teren Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Do obiektów strefy wejścia zalicza się poddaną remontowi kasę główną wejściową oraz nowoprojektowaną wiatę informacyjną dopasowaną formą i elementami wykończenia do głównego budynku ekspozycyjnego.

Budowa obiektu została zrealizowana w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także ze środków z budżetu Województwa Śląskiego. Projekt „Budowa obiektu wielofunkcyjnego (ekspozycyjno-szkoleniowego) na terenie GPE w Chorzowie" otrzymał dofinansowanie w wysokości 70,56% w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (priorytet IV „Kultura", działanie 4.1. „Infrastruktura kultury"). Zadanie współfinansował także budżet Województwa Śląskiego (29,44% - jako udział własny). Inwestycja zamknęła się kwotą 8,7 mln zł.

Autorem projektu była Pracownia projektowo-badawcza „Euroartis" Dr inż. architekt Michał Włodarczyk z Rudy Śląskiej. Wykonawcą robót Zakład Budowlany „Kadet" Feruga, Taranek, Wasiewicz sp. j. z Chorzowa.


Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
     Sala audytoryjna  Dyrektor GPE Andrzej Sośnierz  Wicemarszałek Aleksandra Gajewska.  Występ zespołu Ligocianie                  Pomieszczenia pracowników