IV Forum Nowej Gospodarki

Już po raz czwarty liderzy polityki, nauki i biznesu spotykali się, by wziąć udział w dyskusji, która ma na celu wyznaczanie kierunków rozwoju makroregionu Polski Południowej. To jednocześnie pierwsze spotkanie od uchwalenia w kwietniu tego roku wspólnej Strategii dla Rozwoju Polski Południowej do 2020 roku

„To, nad czym pracowaliśmy od lat, czyli bardzo bliska współpraca pomiędzy województwem małopolskim, a województwem śląskim, nabiera konkretnych kształtów. To forum jest przykładem na to, że współpraca istnieje" - mówiła podczas otwarcia Forum Aleksandra Gajewska, wicemarszałek województwa śląskiego.

Tematem wiodącym IV  Forum jest zwiększenie innowacyjności gospodarki Polski Południowej głównie w obszarze energetyki, proinnowacyjnych rozwiązań w biznesie i innowacyjności własnej.

„Forum jest otwarte nie tylko na samorządy, ale również na gospodarkę, naukę, instytucje badawcze. Tylko w takich warunkach mogą powstawać nowe inspiracje. Potrzebujemy współpracy, potrzebujemy partnerstwa. Musimy traktować to forum jako forum debaty, ale debaty bardzo mocno ukierunkowanej na osiągnięcie dobrych efektów" - mówił Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Aleksandra Gajewska podkreśliła, że wspólna strategia Województwa Śląskiego i Województwa Małopolskiego jest pierwszą strategią, która powstała oddolnie, czyli wyszła z inicjatywy województw. „Dzisiaj widzimy, że inne regiony chcą się opierać na naszym pomyśle i tworzyć takie strategie. Nadszedł już czas, aby od tej dyskusji przejść do bardzo konkretnych czynów. Stoimy przed nową perspektywą finansową Unii Europejskiej. Wiemy, że pieniędzy dla województwa śląskiego będzie bardzo dużo, chcemy je wykorzystać jak najlepiej. Na podstawie współpracy z małopolską widzimy, że połączony potencjał obu województw może nam dać niezwykły efekt synergii. Gdybyśmy działali osobno, nie osiągnęlibyśmy takiego efektu, jak podczas wspólnego działania" - mówiła wicemarszałek.

W trakcie panelu Projekty ponadregionalne w perspektywie finansowej 2014-2020 zaprezentowane zostały możliwości finansowania inicjatyw ponadregionalnych, które są szczególnie istotne w kontekście realizacji Strategii dla Rozwoju Polski Południowej. Województwa śląskie i małopolskie współpracując chcą zwiększać konkurencyjność energetyki na swym terenie. Ma to być możliwe m.in. przy wykorzystaniu możliwości płynących z niskich cen energii oraz rozwoju technologii energetycznych.

W trakcie forum zaprezentowany został projekt Śląsko-Małopolskiego Centrum Kompetencji Zarządzania Energi. To funkcjonujący i już wypracowujący pierwsze koncepcje działań projekt, powołany przez Politechnikę Śląską, Akademię Górniczo-Hutniczą i Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum. Dziś przystąpiło do niego wielu nowych partnerów, m.in. przedstawiciele obu urzędów marszałkowskich, kolejnych uczelni, stowarzyszeń, Urzędu Regulacji Energetyki czy firm.

Forum Nowej Gospodarki to wydarzenie cykliczne, które od 2011 roku tworzy ponadregionalną platformę współpracy w trójkącie biznes-nauka-administracja, wspierając strategiczne kierunki rozwoju Polski Południowej w perspektywie nadchodzących lat. Spotkania są organizowane naprzemiennie od 2011 r. w Krakowie i Katowicach.

„Po Forum, czyli tak naprawdę po rozmowie trzech środowisk: biznesu, samorządu i nauki spodziewamy się konkretnych wniosków, które będą prowadzić do wspólnych przedsięwzięć na bazie współpracy dwóch województw - Śląska i Małopolski. Naszą mocną stroną jest energetyka, energetyka ekologiczna, zarządzanie sieciami energetycznymi. Dziś debatujemy nad tym, jak ten potencjał wykorzystać, jak przekuć go na konkretne rezultaty nie tylko dla naszych dwóch regionów, ale też dla Polski. Zastanawiamy się, co zrobi, żeby być liderem" - komentował obrady Roman Trzaskalik prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie otwarty plenerowy piknik nauki i kultury. Jego ideą jest przybliżanie i wyjaśnianie zagadnień związanych z energetyką i ekologią, dzięki pokazom i doświadczeniom naukowym (m.in. modelowi instalacji fotowoltaicznej, turbiny wiatrowej czy maszyny parowej). Atmosferę tworzyć będzie koncert Orkiestry Dętej w towarzystwie mażoretek, a także taneczny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice". Zagraniczni studenci przygotują międzykulturowe lekcje ekologii i kreatywne warsztaty dla najmłodszych. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach przeprowadzi dla chętnych egzamin na kartę rowerową. Dla starszych uczestników przygotowano naukę eko-jazdy, symulatory dachowania, czasu reakcji i zderzeń, a także symulację jazdy po alkoholu, czyli alkogogle. Przyszli kierowcy samochodowi będą mogli sprawdzić swoją znajomość przepisów ruchu drogowego na próbnym, komputerowym teście na prawo jazdy. W programie wydarzenia jest również wystawa nowych technologii prezentująca najlepsze „projekty innowacyjne" oraz wdrożenia „nowej gospodarki", a także oprowadzanie po energooszczędnych obiektach Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego i pokazem jedynego w Polsce „sztucznego słońca". Liczba miejsc ograniczona.

Organizatorem IV Forum Nowych Technologii jest Marszałek Województwa Śląskiego we współpracy z przedstawicielami świata nauki (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska) oraz otoczenia biznesu (Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, Euro InnoPark).

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
           Panel poświęcony Społecznej odpowiedzialność biznesu

Linki do stron zewnętrznych
Więcej informacji na stronie forum