Wsparcie doktorantów - wspieraniem nauki i rozwoju gospodarki regionu
119 kolejnych stypendystów w ramach projektu DoktoRIS
W auli Uniwersytetu Śląskiego odbyła się konferencja w ramach projektu „DoktoRIS - Program stypendialny na rzecz innowacyjnego Śląska". W spotkaniu udział wzięli stypendyści wyłonieni w trakcie drugiego naboru wniosków.
„Projekt obejmuje wsparciem najzdolniejszych doktorantów, ma służyć wykształceniu wysoko wykwalifikowanych kadr dla gospodarki regionu. Będą mogli Państwo wziąć udział w szkoleniach związanych z prawem własności intelektualnej, komercjalizacją wiedzy i przedsiębiorczością. Mam nadzieję, że dzięki temu swoją wiedzę wykorzystywać będą Państwo sprawnie w gospodarce rynkowej. Życzę innowacyjnych pomysłów, ale także aby umieli Państwo i mogli wykorzystać te pomysły w praktyce" - powiedziała podczas otwarcia spotkania wicemarszałek Aleksandra Gajewska.
Cechą wyróżniającą projekt DoktoRIS spośród innych programów stypendialnych jest także to, że obejmuje on swym zasięgiem wszystkie uczelnie wyższe i jednostki naukowe w regionie. Spośród wszystkich doktorantów zamieszkujących województwo stara się dotrzeć do tych, którzy mogą być źródłem nowej jakości w gospodarce regionu.
W II naborze złożono blisko 300 wniosków o przyznanie stypendium. Do eksperckiej oceny merytorycznej przekazano 274 spełniające wymogi formalne. Po ocenie wyłoniono 119 stypendystów. Będą oni otrzymywać stypendia w wysokości do 4500 zł przez dwa semestry akademickie z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne dwa semestry.
„Są Państwo wybrańcami, otrzymali Państwo wsparcie dzięki temu, że przygotowują bardzo dobre aplikacje, mając dobre wsparcie opiekunów naukowych oraz firm, z którymi współpracują. To ważny projekt wpisujący się w obszar, który staramy się rozwijać - współpraca nauki z gospodarką" - dodał prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. Andrzej Kowalczyk.
Konferencja połączona była ze szkoleniem z zakresu wdrożeń i komercjalizacji badań naukowych oraz zarządzania własnością intelektualną.
Projekt DoktoRIS to realizowany w latach 2011-2013 to program stypendialny dla młodych naukowców zamieszkujących województwo śląskie. Poprzez objęcie wsparciem stypendialnym najzdolniejszych doktorantów ma on służyć wykształceniu wysoko wykwalifikowanych kadr dla gospodarki regionu i tym samym przyczynić się do zwiększenia jego gospodarczego potencjału innowacyjnego.
Projekt jest skierowany do doktorantów kształcących się w obszarach technologicznych uznanych za szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju województwa śląskiego. 8 kluczowych obszarów to:
- Technologie dla ochrony środowiska
- Technologie medyczne (ochrony zdrowia)
- Produkcja i przetwarzanie materiałów
- Technologie dla energetyki i górnictwa
- Przemysł maszynowy, samochodowy, lotniczy i górniczy
- Technologie informacyjne i telekomunikacyjne
- Nanotechnologie i nanomateriały
- Transport i infrastruktura transportowa
Projekt jest realizowany przez Samorząd Województwa Śląskiego w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.
Pierwszy nabór wniosków przeprowadzono w ubiegłym roku. Wtedy wsparcie otrzymało 101 stypendystów. Całość projektu realizowanego w latach 2011-2013 ma wartość ponad 16 mln zł, z których niespełna 14 mln złotych pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Listę rankingową wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu DoktoRIS - Program stypendialny na rzecz innowacyjnego Śląska zamieszczono na stronie EFS.