Pradawny Górny Śląsk

Muzeum Górnośląskie rozstrzygnęło konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji plastycznej stałej wystawy archeologicznej „Górny Śląsk w pradziejach"

Konkurs wygrała firma AMAYA ARCHTEKCI Bartosz Majewski z Katowic. Projekt współfinansuje ze swoich środków Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Historia wczesnego osadnictwa na ziemiach Górnego Śląska to temat wdzięczny, bo wciąż jeszcze nieznany szerokiemu gronu odbiorców. Ekspozycja, która ma powstać w Muzeum Górnośląskim, łączy w sobie dwie idee związane z tym tematem: chęć przekazania istotnych informacji „w pigułce" oraz zaprezentowanie bogactwa kolekcji archeologicznej znajdującej się w zbiorach Muzeum.

Ekspozycja tematycznie będzie obejmować jedenaście chronologicznie ułożonych segmentów, prezentujących różne zagadnienia pradziejowe i historyczne oraz kącik interaktywny. Każdemu z prezentowanych segmentów merytorycznych przypisano dziesięć wyróżnionych eksponatów (i ich replik) umieszczonych w wolnostojących gablotach. „Chcemy w ten sposób przybliżyć atmosferę prehistorycznego Śląska. Klimat podkreślony będzie również przez wrażenia dźwiękowe - każdej z epok towarzyszyć będzie charakterystyczny, dyskretny podkład dźwiękowy. Te elementy zostaną uzupełnione przez prezentacje krótkich filmów lub pokazów zdjęć oraz animacji" - można przeczytać w założeniach scenariusza przygotowanych przez firmę AMAYA ARCHTEKCI.

Historia osadnictwa na Górnym Śląsku opowiedziana będzie w ciągu chronologicznym epok, z uwzględnieniem aspektów życia ludzkiego i konkretnych obiektów. Aby móc pokazać ich jak największą liczbę, zaproponowano rozwiązanie „otwartego magazynu". To forma przyściennych przeszklonych gablot, w których oryginalne eksponaty mogą być co jakiś czas wymieniane. Zatem zwiedzający, przychodząc na wystawę, będzie oglądać różne zabytki.

Warto podkreślić, że na wystawie wykorzystane zostaną także nowoczesne technologie, między innymi kody QR oraz tzw. „rozszerzona rzeczywistość" (AR). Kody QR umożliwią posiadaczom właściwej aplikacji na telefonie komórkowym przekierowanie na stronę internetową, z której dodatkowo dowiemy się, kiedy dany eksponat, którego replikę możemy wziąć do ręki, powstał. Gdzie i z jakiego materiału został zrobiony? Do czego służył? Ile kosztował w danej epoce, a ile kosztowałby teraz? Kto go używał? Jak go wykonano? Dlaczego posiada taki kształt? Jak działa? Gdzie i jak został znaleziony? Dzięki „rozszerzonej rzeczywistości" za pośrednictwem smartfonów obok miecza pojawi się na przykład wojownik z epoki, a czaszka mamuta umożliwi wirtualną rekonstrukcję całego zwierzęcia . Nowoczesne technologie zastosowano jednak w ten sposób, aby to obiekty archeologiczne były w centrum zainteresowania zwiedzającego. Informacje będą również dostępne w alfabecie Braille'a, a wystawa będzie dostosowana do zwiedzania przez osoby niewidome i słabo widzące.

W konkursie na koncepcję aranżacji wystawy brały udział 3 firmy. Prace oceniała komisji, w której skład poza pracownikami Muzeum Górnośląskiego, wchodzili Przemo Łukasik - architekt z Bytomia oraz Franciszek Kłak - artysta-plastyk.

Obecnie AMAYA ARCHTEKCI przygotowuje pełny projekt aranżacji, z wszystkimi konkretami. Prace potrwają do 31 października bieżącego roku. Następnie Muzeum Górnośląskie występować będzie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie w przyszłym roku realizacji tej koncepcji. Otwarcie wystawy stałej "Górny Śląsk w pradziejach" planowana jest na rok 2015. Łączny koszt jej przygotowania powinien zamknąć się w kwocie 350 tys. zł

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Epoko brązu i żelaza  Mezolit  Neolit  Średniowiecze



 


tagi: