Sezon czas zacząć

Inauguracja nowego sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny

Koncert inauguracyjny odbędzie się 20 września o godz. 18.00 w siedzibie zespołu w Koszęcinie. W programie znajdą się największe przeboje z repertuaru zespołu: pieśni oraz tańce ludowe. Po raz kolejny Zespół „Śląsk" uhonoruje jednego ze swoich Przyjaciół nagrodą „Maecenas Silesiae".

Podczas koncertu w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry zabrzmią pieśni cieszące się niezmiennym uznaniem i sympatią publiczności, m.in. „Szła dzieweczka", „Głęboka studzienka", „Odwiązała mi się", a także utwory, które powróciły do repertuaru z okazji Jubileuszu 60-lecia: „Już mi minęło 16 latek" czy „Maryś, Maryś" Stanisława Hadyny. Nie zabraknie popisowych tańców w choreografii Elwiry Kamińskiej: „Trojaka", „Tańców górali podhalańskich", „Tańca chustkowego", „Karnawału w Wilamowicach" czy słynnego „Krakowiaka". Miłośnicy twórczości Zespołu „Śląsk" z przyjemnością zobaczą także zbójnickie „Czary" i „Kohota" w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny i choreografii Elwiry Kamińskiej.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" wkracza w nowy, 61 sezon artystyczny pełen nowych wyzwań. Oprócz działalności koncertowej i edukacyjnej instytucja przygotowuje się do oddania w czerwcu 2014 roku zrewitalizowanej siedziby. Wciąż trwają zaawansowane prace remontowe, których zwieńczeniem ma być nowe otwarcie kompleksu pałacowo-parkowego podczas przyszłorocznego „Święta Śląska".

Wśród artystycznych przedsięwzięć zaplanowanych na sezon 2013/2014 są m.in. trasy koncertowe we Francji i USA, w planach jest także pierwsza w historii Zespołu „Śląsk" podróż na kontynent południowoamerykański. Trwają rozmowy z kontrahentem pozyskanym na początku tego roku podczas styczniowych targów i konferencji artystycznej „Association of Performing Arts Presenters" (APAP) w Nowym Jorku. W nowym sezonie „Śląsk" chciałby także powrócić do repertuaru biesiadnego z programem „Zespół „Śląsk" biesiadnie" (według scenariusza i w reżyserii Michała Smolorza), który swoją premierę miał w październiku 2010 roku.

W związku ze zbliżającym się 500-leciem reformacji w planach jest nagranie płyty z repertuarem pieśni ewangelickich „Solus Christus". Program był już z powodzeniem prezentowany w kościołach protestanckich.

W przyszłym roku mija 70. Rocznica Powstania Warszawskiego. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" już teraz przygotowuje się do tego wydarzenia. Artyści wystąpią z repertuarem kilku pieśni powstańczych podczas październikowych uroczystości związanych z 70. rocznicą sformowania Batalionu AK „Zośka". 

W nowym sezonie artystycznym odbędą się także kolejne edycje sztandarowych imprez plenerowych organizowanych przez zespół „Śląsk": „Święto Śląska", Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko" oraz Piknik „Country w Leśnej Dolinie". Niezwykle ważna w działaniach programowych zespołu „Śląsk" pozostanie edukacja regionalna, w planach jest kontynuacja najważniejszych imprez o tym charakterze: Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie", kolejna edycja Letniej Szkoły Artystycznej oraz udział zespołu w organizacji przyszłorocznego Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego.

Jak co roku podczas uroczystej inauguracji sezonu wręczona zostanie nagroda „Maecenas Silesiae". Wyróżnienie przyznawane jest przyjaciołom Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" od 2006 roku. Nazwisko tegorocznego laureata poznamy w dniu koncertu.

Nagroda w postaci statuetki z brązu - rzeźby autorstwa Zygmunta Brachmańskiego pt. „Para tancerzy" - jest wyrazem wdzięczności „Śląska" dla osób i instytucji życzliwych dla Zespołu, wspierających go, o szczególnych zasługach w sponsorowaniu i mecenacie. Wraz z początkiem nowego sezonu pracy artystycznej „Śląsk" dziękuje tym, którzy wspierają Zespół w działalności programowej. Wśród dotychczasowych laureatów „Maecenas Silesiae" byli: Michał Czarski - Marszałek Województwa Śląskiego w latach 2002-2006; Kompania Piwowarska SA; Brunon Bartkiewicz - prezes Zarządu ING Banku Śląskiego w Katowicach; Jan Olbrycht - Marszałek Województwa Śląskiego w latach 1998-2002, poseł Parlamentu Europejskiego; Lucjan Karasiewicz, poseł na Sejm RP; Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Mieczysław Barański, Konsul Honorowy Słowenii, a także Burmistrz Lublińca Edward Maniura i Polskie Radio Katowice.



 


tagi: