Teatr bez barier

Pierwszy spektakl z audiodeskrypcją

Metoda ta umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym odbiór sztuki wizualnej, np. malarstwa czy gry aktorskiej. W Polsce audiodeskrypcję stosuje się w galeriach (Zachęta), w muzeach (Zamek Królewski) czy w kinach (sieć Cinema City).

Spektakl przygotowuje Teatr Śląski wraz z przedstawicielami Fundacji Kultura Bez Barier. Zostanie on pokazany po raz pierwszy 22 listopada.

Fundacja Kultura Bez Barier przygotowała już audiodeskrypcję dla ponad 60 spektakli, w tym dla inscenizacji Grzegorza Jarzyny czy Krzysztofa Warlikowskiego. W Teatrze Śląskim audiodeskrypcja będzie przygotowana dla widzów spektaklu Stanisława Mrożka „Kontrakt". Ci, którzy 22 listopada przyjdą na Scenę w Malarni, otrzymają zestaw słuchawkowy, który umożliwi im słuchanie lektorów odczytujących na żywo tekst, który możliwie najwierniej oddaje to, co dzieje się na scenie (opisywane są np. inscenizacja, scenografia, gra aktorów, barwy i światło).

W tym dniu na „Kontrakt" obowiązują bilety ulgowe w promocyjnej cenie 25 zł. Opiekunowie osób niepełnosprawnych - wstęp wolny.

„Koncepcja „Teatru bez barier" będzie na pewno kontynuowana na naszej scenie: planujemy jeszcze w tym sezonie przygotować spektakl z napisami po angielsku, by udostępnić teatr osobom innych narodowości, np. studentom Erasmusa czy mieszkańcom województwa - obcokrajowcom, których nie brakuje w regionie. Zamierzamy także w najbliższym czasie wybrany spektakl przygotować z tłumaczeniem na język migowy" - obiecują przedstawiciele Teatru Śląskiego.

Linki do stron zewnętrznych
Strona internetowa placówki



 


tagi: