Współpraca się opłaca, czyli śląskie sprawniej

Dzień w radiu, teatrze i klubie muzycznym dla bohaterów akcji „Śląskie sprawniej" był nie tylko spełnionym marzeniem, ale przede wszystkim zwróceniem uwagi na sytuację osób niepełnosprawnych w zderzeniu z rynkiem pracy

O ich wrażeniach z przedsięwzięcia można było usłyszeć podczas konferencji „Współpraca się opłaca, czyli śląskie sprawniej" zorganizowanej 27 listopada 2013 r. przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w katowickim Kinoteatrze Rialto. Jej uczestnicy stwierdzili, że współpraca się opłaca i to bardzo.

Tematem przewodnim spotkania była dyskusja związana z aktywizacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy, a punktem wyjścia - podsumowanie akcji Śląskie sprawniej, zachęcającej mieszkańców województwa i pracodawców do przełamania stereotypowego myślenia o osobach niepełnosprawnych i zachęcenia do ich zatrudnienia.

W ramach przedsięwzięcia Dawid, Piotrek i Jurek - trzech młodych ludzi z różnym rodzajem niepełnosprawności spędziło jeden dzień „w pracy swoich marzeń", czyli w klubie muzycznym, teatrze i stacji radiowej. Relacje z ich dnia pracy uczestnicy konferencji mogli obejrzeć w postaci etiud filmowych przygotowanych według autorskich pomysłów bohaterów.

Pracodawcy, którzy współpracowali z Dawidem, Piotrkiem i Jurkiem podczas akcji „Śląskie sprawniej" potwierdzili, że najważniejsze są kompetencje zawodowe, chęć działania i podejmowania wyzwań, a nie ograniczenia fizyczne.

Uczestnicy konferencji dyskutowali przede wszystkim o praktycznych możliwościach wsparcia osób niepełnosprawnych, w tym o działaniach dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. W trakcie rozmowy zaprezentowano również postęp realizacji projektu Śląskie sprawniej - wsparcie osób niepełnosprawnych w aktywizacji zawodowej", który realizuje Województwo Śląskie. „Jego zasadniczym celem jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych przez wypracowanie i wdrożenie modelowych rozwiązań współpracy międzysektorowej na terenie dwóch powiatów: żorskiego i zawierciańskiego. W ramach projektu osoby niepełnosprawne - wraz z jednym członkiem rodziny - będą miały okazję do udziału w bezpłatnym cyklu szkoleń oraz płatnych praktyk i staży. Szkolenia zostaną dostosowane do indywidualnych potrzeb i zdolności oraz wymogów lokalnego rynku pracy, co w efekcie zdecydowanie zwiększy ich szanse na aktywność zawodową." - mówi Barbara Szafir Zastępczyni Dyrektora Wydziału EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Spotkanie zakończył wykład interaktywny Jak osiągnąć większą sprawność   w myśleniu o osobach z niepełnosprawnością i pozbyć się barier w głowach? O otwartości, tolerancji, dialogu i współpracy w sposób praktyczny.

Konferencja, jak i poprzedzająca ją akcja Śląskie sprawniej miały na celu zwrócenie uwagi na sytuację osób niepełnosprawnych w zderzeniu z rynkiem pracy oraz z odbiorem przez otoczenie.

Organizatorem wydarzenia był Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Linki do stron zewnętrznych
Filmy nagrane przez bohaterów akcji „Śląskie sprawniej” oraz making-of z wydarzenia