Ortografia z Unią Europejską w tle

Piąta edycja Konkursu Eurodyktando

Z zawiłościami języka polskiego zmierzyli się dziś nie tylko uczniowie 16 szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego, ale również grupa obcokrajowców ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

„Wszyscy widzimy, jak zmienia się Województwo Śląskie i jego mieszkańcy. To także efekt działań funduszy europejskich. Są to inwestycje „twarde" finansowane z w ramach RPO, a wiele to działania współfinansowane z Europejskiego Fundusze Społecznego. Chcemy dotrzeć do Was, do młodych ludzi z tą informacją, czy to poprzez kampanię promocyjną z udziałem rapera, czy poprzez takie konkury, jak dzisiejsze Eurodyktando" - mówił otwierając spotkanie członek Zarządu Arkadiusz Chęciński.

Uczestnicy napasali tekst w języku polskim dotyczący tematyki unijnej - przygotowany przez dr Danutę Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Inspiracją do tekstu tegorocznej edycji konkursu był... konkurs promujący EFS: - Eurokolędowanie.

Najlepszymi okazali się:

  • I miejsce - Natalia Łomnicka z V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach
  • II miejsce - Jarosław Siedlarz z V Liceum Ogólnokształcącego im. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej
  • III miejsce Adam Rachfalski z Katolickiego Liceum Ogólnokształcące im. ks J. Twardowskiego w Zabrzu

Wyróżnienie wśród obcokrajowców otrzymała... Ukrainka Khrystyna Kuryliuk.

Nagrodą  dla najlepszego znawcy ortografii był ufundowany przez Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek jest wyjazd studyjny do Brukseli.

W podsumowaniu dr Danuta Krzyżyk zaznaczyła, że nie było prac bezbłędnych. Największe problemy stanowiła pisownia wyrazów z łącznikami oraz pisownia wyrazów łącznie i osobno - to one decydowały ostatecznie o wynikach.

„Jak wam poszło? Super? Też tak myślałem ..." - żartował Arkadiusz Chęciński podczas rozdania dyplomów.

W ortograficzne szranki stanęło 150 uczniów i 11 słuchaczy ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Oczekując na wyniki konkursu uczestnicy posłuchali wykładu poświęconego współczesnemu językowi używanemu przez młodzież.

Celem Eurodyktanda jest m.in. zapoznanie młodzieży z tematyką Europejskiego Funduszu Społecznego oraz propagowanie wśród młodzieży reguł poprawnej pisowni języka ojczystego będącego zarazem jednym z języków Unii Europejskiej.

Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy współpracy z Katedrą Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Regionalnym Ośrodkiem EFS w Katowicach. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
                         Khrystyna Kuryliuk

Załączniki
Tekst dyktanda