Grunty scalone na piątkę

Seminarium „Rola prac geodezyjno-urządzeniowych w procesie rozwoju polskiej wsi”

Spotkanie będące zarazem podsumowaniem XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych odbyło się 26 lutego w Złotym Potoku.

Do konkursu zgłoszono 11 projektów z całej Polski. Laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych zostały dwie jednostki organizacyjne Województwa Śląskiego wykonawstwa geodezyjnego.

Pierwsze miejsce zajęło Częstochowskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie kierowane przez dyrektora Józefa Chmiela – za wzorową jakość wykonania projektu scalenia obiektu Niegowonice – Grabowa położonego na terenie Gminy Łazy w powiecie zawierciańskim województwa śląskiego, o powierzchni ok. 3289 ha.

Drugie miejsce przypadło Beskidzkiemu Biuru Geodezji i Terenów Rolnych w Żywcu kierowanemu przez dyrektora Krzysztofa Zagórskiego – za bardzo dobrą jakość wykonania projektu scalenia gruntów obiektu Pietrowice Wielkie – Cyprzanów o powierzchni ok. 1915 ha.

W seminarium wziął udział członek Zarządu Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa. Obecni byli także przedstawiciele kadry naukowej z uczelni wyższych, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a ponadto liczne grono wójtów i starostów z województwa śląskiego z obszarów objętych scaleniami gruntów oraz przedstawiciele innych województw, w których takie prace są wykonywane. Uczestnicy spotkania podzielili się wiedzą i doświadczeniem w zakresie wykonywania prac urządzeniowo-rolnych celem stworzenia jak najlepszych warunków gospodarowania w rolnictwie poprzez m.in. likwidację uciążliwej szachownicy gruntów, co przyczynia się do wprowadzenia ładu i porządku w rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Ma to szczególne znaczenie w perspektywie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020. Zarówno na terenie województwa śląskiego, jak i w całej Polsce zgłoszono wiele obszarów, które mogłyby być objęte scalaniem.