Rewitalizacja przedsionkiem innowacji

Od rewitalizacji do innowacji. Sprawdzona droga przemian

Śląskie doświadczenia związane z rekultywacją i rewitalizacją terenów poprzemysłowych były tematem przewodnim konferencji, które odbywały się w naszym regionie. O źródłach pozyskiwania środków na innowacje i rewitalizację w perspektywie nowego okresu unijnego programowania rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się w Sosnowcu w ramach Forum Transferu Nowych Technologii, Innowacji i Rewitalizacji w Przemyśle.

O spojrzeniu na ten aspekt z perspektywy Brukseli mówił prof. Jerzy Buzek, a o procedurach pozyskiwania środków w kontekście regionu oraz przykładach działań rewitalizacyjnych członek Zarządu Województwa Śląskiego Arkadiusz Chęciński.

„Przykładów tego typu działań jest w naszym regionie wiele. W Katowicach na terenie byłej kopalni Katowice powstaje niespotykana w skali europejskiej strefa kultury, w starych, poprzemysłowych dzielnicach śląskich i zagłębiowskich miast powstają centra nowoczesnego biznesu – takie jak to w Sosnowcu, które wyrosło na gruncie kopalni Niwka-Modrzejów. Tego typu przykłady można mnożyć i wszystkie one potwierdzają, że na tego typu projekty jest zapotrzebowanie, wystarczy przekuć innowacyjne pomysły w rzeczywistość” – podkreślił Arkadiusz Chęciński.

W dalszej części spotkania uczestnicy konferencji rozmawiali o innowacyjności i zacieśnianiu współpracy na linii biznes-nauka-samorządność. W panelu dyskusyjnym udział wzięli m.in. przedstawiciele kluczowych firm i instytucji gospodarczych z regionu, a wśród tematów wiodących znalazły się zagadnienia związane z niwelowaniem przeszkód we wdrażaniu innowacji, próba odpowiedzi na pytanie, jakie korzyści mogą odnieść firmy na współpracy ze środowiskiem naukowym oraz praktyczne przykłady zastosowania innowacyjnych rozwiązań w motoryzacji, energetyce czy medycynie.

Rewitalizacja była także tematem drugiej konferencji, która odbyła się w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. Podczas spotkania „Tereny poprzemysłowe. Cenne dziedzictwo czy niewykorzystane możliwości?” uczestnicy dyskutowali o możliwościach, jakie niesie za sobą rewitalizacja i rekultywacja terenów poprzemysłowych, nigdzie indziej nie spotykanych w takiej skali jak na Śląsku. Stanowimy pod tym względem przykład na skuteczną transformację tego typu obszarów. Tam, gdzie dotąd funkcjonowały kopalnie i huty, dziś działają nowoczesne centra biznesu i parki naukowo-technologiczne, czego przykładem jest Euro-Centrum, które wyrosło na terenie po byłych zakładach aparatury chemicznej.

W trakcie konferencji rozmawiano również o możliwościach rozwoju stref gospodarczych i rewitalizacji, założeniach ministerialnych w zakresie wsparcia terenów poprzemysłowych, zaprezentowano też dobre praktyki w tym zakresie.