Polsko-norweskie ludowe inspiracje taneczne

Nowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

26 maja w Zabrzu odbędzie się pierwszy wspólny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz norweskiego zespołu ludowego „Strilaringen”. Kolejne koncerty w ramach międzynarodowego projektu „Polsko-norweskie ludowe inspiracje taneczne” odbędą się w Częstochowie (27 maja) i Koszęcinie (28 maja). 29 maja w koszęcińskiej siedzibie Zespołu „Śląsk” otwarte warsztaty taneczne poprowadzi norweski instruktor tańca Endre Kleiveland. Wstęp na koncerty i warsztaty jest bezpłatny.

Realizację nowego, międzynarodowego projektu edukacyjno-artystycznego „Polsko-norweskie ludowe inspiracje taneczne” Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczął na początku 2014 roku. Projekt zakłada ścisłą współpracę Zespołu oraz norweskiego partnera. W maju odbędą się wspólne koncerty obu Zespołów w Polsce, w sierpniu artyści Zespołu „Śląsk” wyjadą z koncertami do Norwegii. Razem z norweskimi artystami Polacy zaprezentują się podczas 7 wydarzeń scenicznych w różnych miastach regionu Hordaland (m. in. Bergen, Voss, Os, Lindas). „Śląsk” i „Strilaringen” zorganizują również wspólnie otwarte warsztaty dla publiczności z zakresu polskich i norweskich tańców ludowych. Na zakończenie projektu wydany zostanie film dokumentujący wydarzenia w Polsce i Norwegii, w ramach którego w prosty sposób zaprezentowane zostaną podstawowe kroki tańców ludowych, stanowiąc tym samym doskonały materiał edukacyjny dla wszystkich miłośników tej dziedziny.

W wyniku tych przedsięwzięć polskie i norweskie społeczności lokalne z różnych regionów obu krajów uzyskają unikatową wiedzę i umiejętności z zakresu tańców i pieśni ludowych. Szczególnie cenne może się to okazać dla młodzieży, która w dobie rozrywek komercyjnych nigdy nie miała styczności z tego typu kulturą, utożsamiającą ich z własnymi przodkami i polską historią. Wspólne koncerty i warsztaty w sposób szczególny będą promować różnorodność kulturową – podkreślona będzie zarówno odrębność trendów muzycznych i tanecznych obydwu zespołów, jak i podobieństwa w prezentowanej twórczości.

Z polskiej strony za przygotowanie artystyczne odpowiadają m.in. dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak oraz choreograf Michaił Zubkov (b. solista Opery Krakowskiej i Teatrów Opery i Baletu w Wilnie i Niżnym Nowogrodzie, pedagog baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”), z kolei po stronie norweskiej Leif Egil Vatnøy, m. in. reżyser i dyrygent chórów.

Wspólne koncerty oraz warsztaty w Polsce:

26 maja 2014 r. godzina 18:00
Teatr Nowy w Zabrzu
Plac Teatralny 1, Zabrze

27 maja 2014 r. godzina 18:00
Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana
ul. Wilsona 16, Częstochowa

28 maja 2014 r. godzina 18:00
Pawilon im. Elwiry Kamińskiej, siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
ul. Zamkowa 3, Koszęcin

Wstęp na koncerty jest wolny – wejściówki do odbioru w poszczególnych instytucjach od 15 maja.

29 maja 2014 r. otwarte WARSZTATY – KOSZĘCIN
wstęp wolny
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
ul. Zamkowa 3, Koszęcin
prowadzenie warsztatów: Endre Kleiveland
Liczba miejsc ograniczona, więcej informacji pod numerami tel. 34 310 64 61, 34 310 64 07

Wspólne koncerty oraz warsztaty polskich tańców w Norwegii odbędą się w terminie od 18 do 28 sierpnia 2014 roku, w miastach: Bergen, Førde, Sunnfjord, Eivindvik, Stord, Sotra, Voss, Lindås.

 


Strilarigen to norweski ludowy zespół taneczny, funkcjonujący w formie stowarzyszenia (organizacji non-profit, wchodzącej w kanon organizacji pozarządowych). Korzenie zespołu sięgają lutego 1976 roku, kiedy to grupa entuzjastycznych młodych ludzi uformowała grupę, działającą wówczas przy wiejskiej szkole w Alversund. Pochodzący z różnych rejonów północnej części okręgu Hordaland (region ze stolicą w Bergen) za cel działalności zespołu postawili sobie utrzymanie i promocję norweskiej tradycji ludowej w formie tańca, muzyki i śpiewu.

 

Przez zespół, mający swoją siedzibę w Lindås, przewinęło się w blisko 40-letniej historii wielu utalentowanych muzyków, grających również na tradycyjnych norweskich instrumentach, takich jak Hardingfele – norweski rodzaj skrzypiec, udekorowanych malowidłami, o pięknym dźwięku. Członkowie zespołu Strilaringen występują w narodowych norweskich strojach ludowych – „Bunad”, pochodzących z różnych stron Norwegii, z uwagi na fakt, iż w grupie występowało wielu artystów nie tylko z regionu Hordaland. Zespół ma za sobą udział w wielu festiwalach, zarówno w Norwegii, jak i różnych krajach Europy: Szwecji, Niemczech, Finlandii, Szkocji, Polsce, b. Jugosławii, Turcji, Włoszech, Holandii, Łotwie, Austrii, Portugalii i Rosji, a także w Stanach Zjednoczonych. Strilaringen to także gospodarz sześciu międzynarodowych festiwali tańca ludowego w regionie Hordaland, podczas których gości grupy z Austrii, Szwecji, Holandii, Włoszech, Łotwy, Niemiec, Węgier, Szkocji, Chorwacji, Irlandii i krajów byłej Jugosławii. Liderem grupy jest Atle Utkilen.

Linki do stron zewnętrznych
Więcej informacji na temat Zespołu Strilaringen



 


tagi: