Siła wyborów obaliła socjalizm

25 lat temu Polacy uczestniczyli w częściowo wówczas wolnych wyborach. Przywróciły one demokrację

„Wolność to uniwersalny termin, każdy z nas w inny sposób interpretuje jego znaczenie, dla każdego ma ono inny wymiar: to możliwość decydowania o przyszłości, przekraczania granic czy - w ujęciu ekonomicznym - możliwość prowadzenia własnego biznesu. Właśnie ta wieloznaczność jest w moim odczuciu esencją wolności. Wciąż jednak odkrywamy na nowo, że wolność nie jest wcale taka łatwa! Ale nie oddałbym jej za żadne skarby świata" - powiedział z okazji czerwcowego święta marszałek Mirosław Sekuła.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak skierował życzenia do mieszkańców województwa.

"W 25 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów cieszmy się demokratyczną  Polską. Bądźmy dumni, że od dekady jesteśmy w  Europejskiej Rodzinie. Doceńmy to , że jako członek NATO możemy czuć zbiorowe bezpieczeństwo i poparcie Sojuszników.   Wolna, bezpieczna, bogatsza i sprawiedliwsza Polska zaczęła się 4 czerwca 1989 roku.  Od ćwierćwiecza jesteśmy u siebie i pracujemy dla siebie. Ojczyzna  samorządna i obywatelska to również zdobycz zapoczątkowanych wówczas zmian.

Z tej okazji przesyłam serdeczne podziękowania i wyrazy szacunku  dla wszystkich, którzy wnieśli  jakikolwiek wkład w nasze przemiany.  Chylę czoła przed weteranami demokratycznej opozycji i członkami NSZZ Solidarność.  Pozdrawiam Mieszkańców Województwa Śląskiego. Życzę aby kolejne lata utrwalały i pogłębiały  nasze przemiany, abyśmy żyli coraz lepiej w wolnej , samorządowej  Polsce".

Koncerty, widowiska multimedialne, wydarzenia sportowe, wystawy oraz konferencje to atrakcje, które czekają dziś mieszkańców województwa. W program obchodów wpisały się jednostki wojewódzkie.

Park Śląski zaprasza o godzinie 22.00 na Performance Wolności, unikalny pełen pięknych form i kolorów wideoart, który zostanie zaprezentowany na olbrzymiej kurtynie wodnej. Widowisko Magdy Drobczyk i Michała Kopaniszyna jest oparte na animacjach 3D będzie zilustrowane muzyką napisaną specjalnie do niego przez Kubę Łukę.

To nie koniec atrakcji, jakie przygotował Park Śląski. W ramach cyklu wydarzeń „Czerwiec Wolności" 7 czerwca odbędzie się koncert Zespołu Dżem, 13 czerwca Debata i Wolności, a 21 czerwca „Noc Wolności z Elką".

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w pobliżu budynku dyrekcji KWK „Wujek" w Katowicach organizuje wieczorny koncert Elektrycznych Gitar. W Kinie Rialto odbędzie się okolicznościowy wykład oraz pokaz filmu „Piosenka i życie" połączony z dyskusją  panelową z udziałem jednej z bohaterek filmu Katarzyny Kopczak-Zagórnej oraz reżysera Rafaela Lewandowskiego.

Biblioteka Śląska zaprasza na cykl debat publicznych oraz okolicznościową wystawę. Wystawy archiwaliów sprzed 25 lat zostaną także zaprezentowane przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (wraz z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM" w Katowicach), Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. W Muzeum Zamkowym w Pszczynie zabrzmi dzwon zamkowy „Bolko". Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach współorganizuje Konkurs „2014! Młodzi dla Wolności".

Dwa dni wcześniej radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli oświadczenie w sprawie uczczenia wydarzeń związanych z pierwszymi wolnymi wyborami 1989 roku.


Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku odbyły się 4 i 18 czerwca. Do udziału w nich po raz pierwszy od ponad 40 lat dopuszczono opozycję.

Podczas rozmów Okrągłego Stołu opozycja solidarnościowa oraz strona rządząca doszła do przedwyborczego porozumienia. Określało ono, że kandydaci bezpartyjni mogą dysponować nie więcej niż 35 procentami mandatów w Sejmie, co przekładało się na 161 miejsc. Do Senatu obowiązywały w pełni demokratyczne wybory, czyli bez parytetu mandatów dla stron.

Wybory czerwcowe były klęską dla komunistów. Opozycja zdobyła maksymalną liczbę 161 mandatów w Sejmie. W Senacie zwycięstwo opozycji przełożyło się na sprawowanie 99 mandatów w 100-osobowym Senacie.

Linki do stron zewnętrznych
Oświadczenie Sejmiku Województwa Śląskiego
Obchody 4 czerwca w wojewódzkich placówkach kultury i edukacji