Polsko-norweskie ludowe inspiracje taneczne

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wyrusza do Norwegii

17 sierpnia balet Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wyruszy w podróż do Norwegii w ramach realizacji międzynarodowego projektu edukacyjno-artystycznego „Polsko-norweskie ludowe inspiracje taneczne”.

To już druga część projektu, który w maju miał swoją polską odsłonę. Wówczas – na wspólne koncerty z Zespołem „Śląsk” w Zabrzu, Częstochowie i Koszęcinie – przyjechał norweski zespół ludowy „Strilaringen”. Tancerze obu zespołów wzięli także udział w warsztatach tanecznych. Tym razem, od 18 do 28 sierpnia, polsko-norweską współpracę taneczną będą mogli podziwiać Norwegowie w siedmiu miastach tego kraju.

Razem z norweskimi artystami Polacy zaprezentują się podczas siedmiu koncertów w różnych miastach regionu Hordaland (m.in. Bergen, Førde, Os, Voss, Stord, Freghaug). „Śląsk” i „Strilaringen” zorganizują również w Bergen wspólnie otwarte warsztaty dla publiczności z zakresu polskich i norweskich tańców ludowych. Na zakończenie projektu przygotowywany jest także film dokumentujący wydarzenia w Polsce i Norwegii, w ramach którego w prosty sposób zaprezentowane zostaną podstawowe kroki tańców ludowych, stanowiąc tym samym doskonały materiał edukacyjny dla wszystkich miłośników tej dziedziny.

Podczas majowego pobytu Norwegów w Polsce publiczność zgotowała artystom zespołu „Strilaringen” niezwykle gorące przyjęcie, doceniając zarówno walory ich kultury, jak i ogromną pasję, z jaką kultywują swoje tradycje. W czasie pobytu na Śląsku norwescy goście nie tylko koncertowali. Poznając polską kulturę, odwiedzili m.in. Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze, Muzeum Chleba w Radzionkowie i Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu. Poznali także historię Zespołu „Śląsk”, zwiedzając koszęcińską siedzibę. Wspólne koncerty były dla obu zespołów niezwykłą okazją do zacieśnienia współpracy polsko-norweskiej i promocji kultury obu narodów.

Z polskiej strony za przygotowanie artystyczne odpowiadają m.in. Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak oraz choreograf Michaił Zubkov (b. solista Opery Krakowskiej i Teatrów Opery i Baletu w Wilnie i Niżnym Nowogrodzie, pedagog baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”), z kolei po stronie norweskiej Leif Egil Vatnøy, m.in. reżyser i dyrygent chórów.


Strilarigen to norweski ludowy zespół taneczny, funkcjonujący w formie stowarzyszenia (organizacji non-profit, wchodzącej w kanon organizacji pozarządowych). Korzenie zespołu sięgają lutego 1976 roku, kiedy to grupa entuzjastycznych młodych ludzi uformowała grupę, działającą wówczas przy wiejskiej szkole w Alversund. Pochodzący z różnych rejonów północnej części okręgu Hordaland (region ze stolicą w Bergen) za cel działalności zespołu postawili sobie utrzymanie i promocję norweskiej tradycji ludowej w formie tańca, muzyki i śpiewu.

Przez zespół, mający swoją siedzibę w Lindås, przewinęło się w blisko 40-letniej historii wielu utalentowanych muzyków, grających również na tradycyjnych norweskich instrumentach, takich jak Hardingfele – norweski rodzaj skrzypiec, udekorowanych malowidłami, o pięknym dźwięku. Członkowie zespołu Strilaringen występują w narodowych norweskich strojach ludowych „Bunad”, pochodzących z różnych stron Norwegii, z uwagi na fakt, iż w grupie występowało wielu artystów nie tylko z regionu Hordaland. Zespół ma za sobą udział w wielu festiwalach, zarówno w Norwegii, jak i różnych krajach Europy: Szwecji, Niemczech, Finlandii, Szkocji, Polsce, b. Jugosławii, Turcji, Włoszech, Holandii, Łotwie, Austrii, Portugalii i Rosji, a także w Stanach Zjednoczonych. Strilaringen to także gospodarz sześciu międzynarodowych festiwali tańca ludowego w regionie Hordaland, podczas których gości grupy z Austrii, Szwecji, Holandii, Włoszech, Łotwy, Niemiec, Węgier, Szkocji, Chorwacji, Irlandii i krajów byłej Jugosławii. Liderem grupy jest Atle Utkilen.

Projekt finansowany z Funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

Załączniki
Plakat

Linki do stron zewnętrznych
Więcej informacji na temat Zespołu Strilaringen