Sesja w Sosnowcu

25 sierpnia br. w sali widowiskowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu odbyły się obrady LIII Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

 

Po otwarciu sesji Andrzej Gościniak Przewodniczący Sejmiku  zaznaczył, że to ostatnie z serii wyjazdowych posiedzeń  Sejmiku poza jego siedzibą. Wcześniejsze odbywały się w miastach będących stolicami subregionów. „Stolica Zagłębia nie jest,  co prawda siedzibą subregionu,  ale nie ma żadnych przeciwskazań, a wręcz przeciwnie, jest wiele argumentów za tym,  aby w planie posiedzeń wyjazdowych umieścić także Sosnowiec”.

Na początku obrad  w sali pojawili się przedstawiciele Goczałkowic-Zdroju protestujący przeciwko domniemywanemu pozbawieniu ich miejscowości statusu miejscowości zdrojowej i zamknięciu uzdrowiska. Po uzyskaniu  niezbędnych informacji opuścili salę.      
Po przyjęciu porządku obrad prowadzący oddał głos prezydentowi Sosnowca Kazimierzowi Górskiemu, który w prezentacji „Sosnowiec łączy” przedstawił problemy i osiągnięcia stolicy Zagłębia. Prezydent K. Górski zwrócił uwagę na trudności związane z likwidacją kopalń węgla kamiennego oraz głęboką restrukturyzację przemysłu. „Spowodowało to tak głęboki kryzys w mieście i okolicy, że niektórzy eksperci przewidywali, że ludność Sosnowca może spaść nawet do 80 tys.”.  Obawy na szczęście były na wyrost. Dziś miasto najgorsze ma już za sobą. Nawet sceptycy widzą, że jest coraz więcej nowych inwestycji. Rozwija się szkolnictwo wyższe, powstają nowe inwestycje, w tym także w Sosnowiecko-Dąbrowskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budowane są nowe drogi, obiekty sportowe, mieszkania. Przykładem inwestycji zrealizowanych z pomocą funduszy unijnych jest także wspaniały obiekt, w którym obradowali radni województwa. 
Prezydent K. Górski podziękował radnym za obrady Sejmiku w Sosnowcu. „Obecność Sejmiku dowodzi, że radni i Zarząd Województwa dostrzegają Zagłębie Dąbrowskie jako integralną i ważną część Województwa Śląskiego”.

Marszałek Mirosław Sekuła i Przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak podarowali Prezydentowi K. Górskiemu i Przewodniczącemu Rady Miasta Mateuszowi Rykale reprinty trzytomowej „Historii Śląska” opracowanej i wydanej w okresie międzywojennym przez PAU w Krakowie.
Do sali obrad Zarząd Województwa przyniósł bochen chleba z tegorocznego ziarna oraz wieniec dożynkowy z Wojewódzkiego Święta Plonów w Pilchowicach, do których Marszałek nawiązał w swoim wystąpieniu: „Mało kto wie, że 25% ludności naszego Województwa pracuje w rolnictwie. 1,2 mln ludzi to rolnicy. To więcej niż cała ludność dwu najmniejszych polskich województw. Należy dostrzegać i doceniać trud rolnika w uprzemysłowionym i zurbanizowanym Województwie Śląskim”.

 „U nas żyje się lepiej – warunki życia ludności w Województwie Śląskim”,  to tytuł prezentacji sytuacji Województwa Śląskiego na tle innych województw oraz statystyk ogólnokrajowych, którą w kolejnej części obrad przedstawił Marszałek Mirosław Sekuła.  Uzupełnieniem prezentacji M. Sekuły było wystąpienia przedstawicielki Urzędu Statystycznego w Katowicach Ilony Żurek, która,  w zastępstwie dyrektor Aurelii Hetmańskiej,  zaprezentowała dane statystyczne dotyczące obrazu i  wyników Województwa Śląskiego na tle kraju. 
Po dyskusji nad przedstawionymi materiałami Andrzej Gościniak rozpoczął procedowanie uchwał. W tej części obrad radni uchwalili podjęcie oświadczeń i rezolucji. Jednogłośnie podjęto Uchwałę w  sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego 100.  rocznicy wybuchu I wojny światowej; Uchwałę w sprawie przyjęcia oświadczenia w sprawie uczczenia 95.  Rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego; Uchwałę  w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego uczczenia Ślązaków walczących w szeregach Legionów Polskich w 100. Rocznicę wymarszu z Cieszyna Legionu Śląskiego. Przed podjęciem następnej rezolucji na mównicy pojawiły się uczące się w Woj. Śląskim studentki z Ukrainy: Taisia Bratasiuk i Taisia Aleksejewa wraz z dziennikarką PR Katowice Moniką Krasińską, które zaapelowały o pomoc dla ludności dotkniętego działaniami wojennymi Obwodu Donieckiego.  Sejmik jednogłośnie przyjął rezolucję w sprawie udzielenia pomocy humanitarnej mieszkańcom objętego konfliktem zbrojnym Obwodu Donieckiego na Ukrainie.

W przerwie obrad odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli Gospodarze Miasta Sosnowiec, Marszalek Mirosław Sekuła, Przewodniczący Sejmiku Andrzej Gościniak,  przewodniczący klubów radnych oraz goście z Ukrainy i przedstawiciele mediów.

Po przerwie radni przyjęli wszystkie projekty uchwał zamieszczone w porządku obrad. . M.in. przyjęto uchwałę w sprawie liczby radnych i podziale Województwa Śląskiego na  okręgi wyborcze. Wynika z niej, że kolejnej kadencji radnych będzie mniej.  Z obecnych 48 ich liczba zmniejszy się do 45. Wynika to ze zmniejszającej się liczby mieszkańców Województwa Śląskiego.  Radni  wysłuchali także Sprawozdania z działalności Zarządu w okresie między sesjami. Posiedzenie zakończyły zapytania, wnioski i oświadczenia radnych.

Teksty wszystkich uchwał dostępne są w odpowiednich zakładkach na portalu oraz w BIP „Śląskie. Pozytywna Energia”

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.