Ratujemy życie, nie leczymy

Rusza kampania społeczna Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Celem kampanii „Ratujemy życie, nie leczymy” jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zadań ratownictwa medycznego. Dzięki przekazom medialnym, szkoleniom i pokazom organizowanym przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach mieszkańcy województwa śląskiego będą mieli okazję zapoznać się z działalnością systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz zadaniami zespołów ratownictwa medycznego i dyspozytorów.

„Pojawiła się potrzeba edukacji na temat zadań ratownictwa medycznego. Trzeba podnosić społeczną świadomość tego, jak działa system opieki zdrowotnej, po to, by w razie potrzeby pacjenci zwracali się o pomoc do właściwej jednostki. Nocną i świąteczną opiekę lekarską świadczą odrębne podmioty, natomiast pogotowie ratunkowe służy nam w sytuacji zagrożenia życia” – mówiła Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

„Pogotowie wzywamy jedynie w sytuacjach nagłych i ostrych. Zespół ratowniczy ma za zadanie, po udzieleniu pierwszej pomocy, jak najszybciej dowieźć poważnie chorego lub rannego do najbliższego szpitala, gdzie można go dokładnie zdiagnozować i leczyć. Natomiast inne zachorowania leczy poradnia rodzinna. W wielu przypadkach dyspozytor odmawia wysłania karetki do chorego, bo jego zdrowie i życie nie jest w danym momencie zagrożone. Nieuzasadnione zgłoszenia to ok. trzy czwarte wszystkich telefonów. Pamiętajmy, jeśli zespół ratowników medycznych wyjedzie np. do osoby z bólem zęba, w tym samym czasie może zabraknąć karetki dla poważnie rannych w zdarzeniu masowym. W ubiegłym roku, na prawie 200 tysięcy wyjazdów, kilkanaście tysięcy okazało się zbędnych” – mówi Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Przypomnijmy, po zmianie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym w 2006 roku w całym kraju pogotowie ratunkowe odpowiedzialne jest za szybką i wstępną diagnozę oraz przewóz do najbliższego specjalistycznego oddziału szpitalnego na dalsze leczenie. W stacjach pogotowia nie funkcjonują poradnie lekarskie. Nastąpiło rozdzielenie usług medycznych świadczonych przez pogotowie ratunkowe i przez lekarzy rodzinnych. W stacjach PR są obecnie tylko ambulanse, nie ma w nich poradni lekarskich.


Kiedy należy korzystać z Pogotowia Ratunkowego, ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, a kiedy z całodobowej podstawowej opieki zdrowotnej?

Pogotowie Ratunkowe oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe udzielają pomocy medycznej w przypadkach nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia, takich jak urazy, wypadki, zatrucia, utrata przytomności, krwotok, duszność, ostre bóle w klatce piersiowej, zagrożenie ciąży; w razie wątpliwości o potrzebie wysłania zespołu ratownictwa zadecyduje dyspozytor medyczny Pogotowia, a stan każdego pacjenta, który zgłosi się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, zostanie oceniony przez lekarza dyżurnego.

Ze świadczeń Pogotowia oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nie należy korzystać celem np. uzyskania recepty na stosowane przewlekle leki, konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych, poza niezbędnymi w danym momencie, zwolnienia lekarskiego, wniosku do ZUS, skierowania do sanatorium oraz innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem. Wszystkie te świadczenia dostępne są u lekarza rodzinnego.

Od 1 stycznia 2007 roku w niektórych karetkach zamiast lekarza pracują ratownicy medyczni – są oni specjalnie przygotowani do prowadzenia medycznych czynności ratunkowych i zabezpieczenia pacjenta w trakcie transportu do szpitala, natomiast nie mają uprawnień do wystawiania recept, skierowań oraz zaświadczeń (np. zwolnień z pracy).

Pamiętajmy, że w stanach nagłych, jeśli pacjent nie posiada przy sobie dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, powinien go przedstawić w terminie do 7 dni od daty zakończenia leczenia (lub jeśli pacjent nadal przebywa w szpitalu w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia leczenia).


Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest aktualnie największą strukturą ratownictwa medycznego w całym kraju. Wiele nowych rozwiązań w zakresie ratownictwa medycznego wdraża jako pierwsze w kraju. Tak było z najnowocześniejszym systemem informatycznym dotyczącym telemedycyny, tak zwanym LifePak oraz łącznością komórkową VOIP. W 2011 roku wprowadzono zintegrowany system informatyczny do efektywnego zarządzania całym obszarem działania w zakresie merytorycznym, ekonomiczno-finansowym, zamówień publicznych i administracją biurową. Za własne środki finansowe buduje nowe stacje. W 2011 roku oddano nowy obiekt w Gliwicach, a w 2012 roku adaptowano i zmodernizowano budynek WPR w Katowicach-Szopienicach. Niedawno oddano nową stację w Katowicach-Kostuchnie. Kolejna budowana jest w Świętochłowicach.

W trosce o jak najwyższą jakość oferowanych usług cały czas przeprowadzane są ćwiczenia i szkolenia, aby być dobrze przygotowanym na nowe wyzwania. Często karetka wysyłana jest na miejsce zdarzenia nawet przed zakończeniem rozmowy telefonicznej osoby wzywającej pomocy z dyspozytorem. Umożliwiają to nowe własne procedury dla dyspozytorów.

Ambulanse WPR są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, jaki jest w tej chwili w Europie. Są to m.in. defibrylatory dwufazowe, pozwalające poprzez telefonię komórkową na teletransmisję sygnału EKG do centrów kardiologicznych. To także respiratory, elektroniczne ssaki, krzesełka kardiologiczne, zestawy do unieruchomień oraz nowoczesne nosze. Ambulanse przypominają teraz OIOM na kółkach. Tabor systematycznie jest wymieniany oraz powiększany o najnowocześniejsze auta, których zakup był możliwy m.in. dzięki pozyskanym środkom finansowym z Unii Europejskiej.

Linki do stron zewnętrznych
Strona internetowa WPR