Europejskie Dni Dziedzictwa na Szlaku Zabytków Techniki

Wśród obiektów biorących udział w wydarzeniu w województwie śląskim aż sześć to miejsca poprzemysłowe. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się 13 i 14 oraz 20 i 21 września

Obiekty Szlaku Zabytków przygotowały z tej okazji kilka specjalnych wydarzeń.

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich proponuje nietypową wystawę, której autorem jest emerytowany górnik. Wernisaż prac plastycznych „Pochwal się swoim dziadkiem” nawiązujących do wspomnień o przodkach i tradycjach górniczo-hutniczych ma zainaugurować projekt społeczny o tej samej nazwie. Początek 14 września o godz. 17.00.

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przewiduje m.in. zwiedzanie obiektu w towarzystwie przewodnika, w trakcie którego będzie można zobaczyć niecodzienne egzemplarze sprzętu pożarniczego pochodzącego z XIX wieku. Poza tradycyjnym zwiedzaniem Muzeum oferuje również projekcje filmów i bajek ukazujących problematykę pożarnictwa. Dni Dziedzictwa w Muzeum odbędą się 20 i 21 września w godzinach od 10.00 do 16.00.

Kiermasz taniej książki i nowości wydawniczych, stragany ze starociami, gry i zabawy literackie dla dzieci oraz „Bajkowy teatrzyk” to z kolei weekendowe propozycje Osiedla Nikiszowiec (13 września, 11.00-14.00, Plac Wyzwolenia). Tydzień później w tym samym miejscu będzie można podziwiać wystawę „Pocztówki z Wielkiej Wojny”. Niepublikowane dotąd materiały pochodzące ze zbiorów uczestnika I Wojny Światowej zostaną udostępnione 20 września o godz. 12.00 w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii.

Galeria Sztuki Współczesnej w Czeladzi pokaże film Ewy Stępniewicz „Przystanek Zawada” (13 września, godz. 10.00), zorganizuje wykład o „pierwszych mostach żeliwnych w Europie” (godz. 13.00) i spotkanie z pasjonatem techniki i historii górnictwa, pracownikiem kopalni Bobrek Centrum – Maciejem Penderem (godz. 15.00). Będzie można też zobaczyć wrześniową wystawę „Duchy przemysłu” Marka Stańczyka.

W Dni Dziedzictwa włączył się też Szyb Prezydent w Chorzowie udostępniający wieżę wyciągową, czyli miejsce, z którego podziwiać można panoramę aglomeracji.

W Walcowni Cynku, która podczas tegorocznej INDUSTRIADY była tzw. „obiektem zaprzyjaźnionym”, otwarta zostanie czasowa wystawa „Katowickie dyrekcje – budynki administracyjne koncernów przemysłowych i podmiotów finansowych w przestrzeni miejskiej Katowic (do 1939 r.)”. Zwiedzanie ekspozycji będzie częścią wycieczki pieszej „szlakiem katowickich dyrekcji – pętla finansowa”. Zbiórka przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego (20 września, godz. 16.00, ul. Bankowa 12).