Święto Kopca Wyzwolenia

Najbardziej charakterystyczna budowla ziemna w Piekarach Śląskich po remonxcie

Niedziela była kulminacją dwudniowych obchodów Święta Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich po remoncie. Ta niecodzienna budowla ziemna powstała w  latach 1932-1937 dla uczczenia 250 rocznicy przemarszu wojsk Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15 rocznicy  przywrócenia części Śląska po Plebiscycie do Polski.  Kopiec,  pomysłu  Wawrzyńca Hajdy,  był pomnikiem doskonale widocznym zza granicy w niemieckim Bytomiu.
W uroczystym poświęceniu odnowionego Kopca i apelu uczestniczył Andrzej Gościniak Przewodniczący Sejmiku Śląskiego. W niedzielę poświęcono odnowiony Kopiec, odbył się apel wojskowy, wystąpił ZPiT Śląsk. Przypomniano również historię Kopca i Powstańczych zmagań.

To pierwszy kompleksowy remont Kopca Wyzwolenia od jego powstania. Koszt inwestycji wyniósł 2,5 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne. Główną część robót wykonano wokół Kopca. Plac został wyłożony kostką betonową i granitową na wzór rozchodzących się łuków; ułożono także napis "Piekary Śląskie". Wokół placu zamontowano latarnie, a przecina go linia punktów świetlnych wskazujących kierunek w stronę piekarskiej bazyliki. Wyremontowano również drogę prowadzącą do Kopca i parking.
Na placu ustawiono drewniany krzyż oraz podwyższenie, które ma służyć jako ołtarz lub scena, którą można zadaszyć. Po drugiej stronie znajduje się miejsce na rozstawienie sceny. W pobliżu placu powstały ścieżki spacerowe, plac zabaw i "wioska harcerska", gdzie będzie można rozbić namiot. Posadowiono również plenerową siłownię oraz stoliki szachowe. Panoramę okolicy można oglądać dzięki lunecie ustawionej na szczycie Kopca. Nocą Kopiec będzie podświetlany.