Odznaki na Jubileusz

Śląski Uniwersytet Medyczny świętuje

Zacznijmy od liczb: 426 łóżek, 14 Oddziałów Klinicznych, 22 Poradnie,  233 lekarzy, 440 pielęgniarek i ponad 1000 pracowników. Taki jest Centralny Szpital Kliniczny im. prof. Kornela Gibińskiego ŚUM w Katowicach-Ligocie w swoje 40-lecie. Jeśli dodamy do tego ponad 600 tysięcy pacjentów i ponad 2 mln leczonych w Poradniach przy klinikach, to uzmysłowimy sobie skalę wielkości i ogrom dorobku szpitala w Ligocie.

Szpital to ludzie. W  SCK w większości absolwenci obchodzącego również 40-lecie Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Szpital to pacjenci i leczący. Wśród lekarzy cała plejada znakomitości świata medycznego. Wielu to profesorowie o międzynarodowej renomie i dorobku. 

Znakomita ich część spotkała się w Auli im. prof. Witolda Zahorskiego, jednego z nich, w dzień Jubileuszu 40 lat istnienia i obu placówek. Gości powitał dyr  SP CSK Andrzej Płazak. Po nim głos zabrał JM Rektor ŚUM prof. Przemysław Jałowiecki.  Wystąpił również Dziekan obchodzącego także Jubileusz 40-Lecia Wydziału  Lekarskiego ŚUM prof. dr hab. n. med. Jan E. Zejda.

Rocznica to czas podsumowań, wspomnień i nagród. Prof. Wiesław Banyś Rektor Uniwersytetu Śląskiego i Przewodniczący  Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich  oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wraz z gratulacjami przekazał grafiki wykonane przez studentów Wydziału UŚ w Cieszynie.

Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra wręczył Odznaczenia nadane przez Prezydenta RP. 

Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Andrzej Gościniak w Imieniu Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego odznaczył Złotą Odznaką Centralny Szpital KIiniczny ŚUM.  Uchwałę i  dyplom odebrało Kierownictwo tej zasłużonej Placówki z dyrektorem Andrzejem Płazakiem. Kapituła uhonorowała indywidualnymi Złotymi Odznakami również osoby zasłużone dla Lecznicy. Z rąk Andrzeja Gościniaka otrzymali je: Piotr Bażowski, Marek Hartleb, Antoni Hrycek, Andrzej Witek,  Jan Baron, Maria Dynarczyk i Jadwiga Kazus.

W dalszej części uroczystości prof. dr. n. med. Władysław Pierzchała wspomniał 40 lat działalności Szpitala. Było to bardzo osobiste wystąpienie ponieważ z CSK związane jest cale jego życie zawodowe. Z rozrzewnieniem i wzruszeniem część osób  w Auli oglądała siebie na starych zdjęciach ilustrujących historię i dorobek Szpitala.

Bardzo często występujący powoływali się na słowa i kontakty osobiste z prof. dr. hab.  Kornelem Gibińskim,   legendą medycyny,  obecnym patronem Szpitala.  Dlatego wszystkim uczestnikom obchodów ogromną przyjemność sprawiło przybycie pani Wandy Gibińskiej  - wdowy po profesorze  K. Gibińskim -  i jej słowa wspomnienia o mężu:  dobrym człowieku i wspaniałym lekarzu.