III Śląski Konwent Samorządowy

Na Wydziale Prawa i Administracji UŚ spotkali się naukowcy, eksperci, radni,  prezydenci i pracownicy samorządów.

W tematykę i klimat  samorządu terytorialnego doskonale wprowadzała okolicznościowa wystawa poświęcona prof. Walerianowi Pańce w westybulu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. To właśnie  profesor, późniejszy szef NIK pracował nad budową zrębów samorządu lokalnego w Polsce. Do Dziś wymieniany jest wraz z profesorami J. Regulskim, J. Stępniem i W. Kuleszą jako jeden z „Ojców założycieli samorządu lokalnego w Polsce”.
Po raz kolejny naukowcy i praktycy rozmawiali o problematyce samorządowej. Forum odbywa się w 25 rocznicę powstania samorządu lokalnego oraz w 15 rocznicę samorządowych województw. Jak zaznaczył w powitalnej wypowiedzi Marszałek Mirosław Sekuła ta ostatnia data nas nie dotyczy, bo samorządowe Województwo Śląskie powstało już w 1922 roku na mocy Statutu Organicznego dla Województwa Śląskiego. Uczestników Konwentu powitał również Andrzej Gościniak Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. W tematykę konferencji wprowadził Krzysztof Lutostański Wiceprezes Zarządu FRDL. 
Następną część organizowanego przez Sejmik Śląskii i Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Konwentu wypełniło wręczanie odznaczeń, medali i odznak. Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra wręczył Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Pani Joannie Szafrudze-Sypniewskiej, konsultantce Ośrodka Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki. Pani Joanna Szafruga-Sypniewska, była Poseł na Sejm RP i samorządowiec otrzymała to odznaczenia za wybitne zasługi w propagowaniu idei samorządności i społeczeństwa obywatelskiego.
Za wieloletnią współpracę z Ośrodkiem w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników, Pan Marszałek Mirosław Sekuła, odebrał nagrodę Ośrodka „Lider Edukacji Samorządowej”, czyli popularnego „Walerka”, przyznanego Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego.
Medalem Profesora Waleriana Pańki, za rozwój samorządności w województwie śląskim, został odznaczony Pan Andrzej Gościniak, Przewodniczący Sejmiku, były członek Zarządu Śląskiego Forum Przewodniczących Gmin i Powiatów, doświadczony samorządowiec.

Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak i Mirosław Sekuła wręczyli Ewie Pytasz,  obecnej konsultantce, a wcześniejwieloletniej  dyrektor ośrodka  Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - Ośrodka Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki w Katowicach. 

W części merytorycznej Konwencji prowadzonej przez Marcina Smala Dyrektora Ośrodka Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. W. Pańki FDRL odbywały się prezentacje i dyskusje  w trzech panelach: Samorząd w nowej perspektywie finansowej UE – 2014-2020. Wprowadzeniem było wystąpienie  Stefanii Koczara-Sikory zastępcy dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Perspektywy rozwoju elektronicznej administracji w samorządzie terytorialnym przedstawił dr Grzegorz Sibiga, Instytut Nauk Prawnych PAN, Rada ds. Cyfryzacji przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji.
Kolejny panel to „Najważniejsze wyzwania nowej kadencji samorządu w ocenie mediów, środowisk gospodarczych, naukowych i organizacji pozarządowych” . Moderowała go Renata Maciejczak, redaktor prowadzący Gazety Samorządu i Administracji. Środowiska biznesowe reprezentował Tomasz Zjawiony Wiceprezes RIG, a organizacje pozarządowe Wiceprezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Krzysztof Lutostański. W dyskusji głos zabrał m.in. Kazimierz Górski Prezydent Sosnowca, który zwrócił uwagę na niekorzystną strukturę własnościową gruntów w jego mieście. Największym właścicielem jest nie gmina, skarb państwa. Stwarza to duże problemy rozwojowe dla samorządu.

Kolejny panel to: „Najważniejsze wyzwania nowej kadencji samorządu z perspektywy organów kontrolnych”. Uczestnicy: prof. Czesław Martysz, Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego; Daniel Kołodziej, Przewodniczący Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej; Piotr Miklis, Dyrektor delegatury katowickiej NIK; Krzysztof Nowak , dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Uczestnicy panelu omówili jakość stanowionych przez samorządy aktów prawnych, a zwłaszcza prawa lokalnego. Uczestnicy dyskusji podkreślili, że liczba uchwał w kilku minionych latach utrzymuje się na podobnym poziomie, jakość prawa także. Ogromnym zagrożeniem dla samorządu i organów kontrolnych jest nadprodukcja i niska jakość prawa tworzonego przez organy administracji rządowej. Według prof. Cz. Martysza może to być nawet 20 tys. stron dokumentów rocznie. Trudno przeczytać taką masę dokumentów, a co dopiero je znać i przestrzegać. Taka nadprodukcja jest jednym z powodów erozji prawa w Polsce.

W słowie końcowym Andrzej Gościniak podziękował organizatorom, panelistom i dyskutantom za udział w Konwencie. Natomiast radnym, prezydentom  i wójtom życzył sukcesów w zbliżających się wyborach samorządowych.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.