Industrialne dziedzictwo na warsztacie

Seminarium nt. dziedzictwa przemysłowego

Czy założycielem Huty Żelaza w Völklingen był egipski faraon? Jak przekształcić zakład pracy w atrakcyjne muzeum? Jak funkcjonuje kopalnia, kiedy zamiast górników pracują w niej artyści? Dzięki wspólnej inicjatywie samorządu Województwa Śląskiego oraz Muzeum Śląskiego do Katowic przyjechali eksperci z Francji i Niemiec związani z zarządzaniem dziedzictwem przemysłowym.

Formy interpretacji dziedzictwa przemysłowego jako sposób na wzmocnienie kulturalnej i turystycznej oferty obiektów poprzemysłowych – to tytuł seminarium, które odbyło się sali konferencyjnej nowego gmachu Muzeum Śląskiego. Wzięli w nim udział członkowie Zarząd Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) oraz 40 specjalistów związanych z zarządzaniem obiektami poprzemysłowymi z Regionu Nord-Pas de Calais i Nadrenii Północnej-Westfalii.

„Miło mi powitać naszych przyjaciół z regionów partnerskich. Witam w nowym Muzeum Śląskim, obiekcie, którym będziemy się mogli chwalić w całej Europie. Chciałbym państwu życzyć owocnych obrad, aby ta dyskusja przyniosła konkretne i wymierne korzyści” – powiedział otwierając seminarium wicemarszałek Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak.

Spotkanie jest jednym z projektów realizowanych w ramach już kilkunastoletniej współpracy Województwa Śląskiego z regionami w ramach Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. W poprzednich latach podobne seminaria odbywały się w 2010 w Gelsenkirchen (Niemcy), w 2011 w Katowicach, w 2012 ponownie w Gelsenkirchen, a w 2013 w Vieux Condé (Francja).

Głównym tematem tegorocznego spotkania jest waloryzacja, projektowanie i aranżacja wystaw w przestrzeni obiektów przemysłowych.

„Chcemy wymienić się dobrymi pomysłami, ustrzec od błędnych decyzji, zastanowić się, jak połączyć atrakcyjność z walorami merytorycznymi” – zapowiada Adam Hajduga, kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego przy Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Stronę polską w seminarium reprezentują przedstawiciele obiektów Szlaku Zabytków Techniki, najbardziej interesującej trasy turystyki industrialnej w Polsce, a także liczni specjaliści zajmujący się dziedzictwem przemysłowym regionu.

„Seminarium jest okazją do dyskusji nad zasadniczymi kwestiami, to jest koniecznością posiadania strategii ochrony dziedzictwa przemysłowego oraz sposobu integracji programowej w muzeach wielodziałowych, w których dziedzictwo przemysłowe jest elementem składowym” – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, współorganizator seminarium.

Zwieńczeniem seminarium będzie odsłonięcie tabliczki potwierdzającej wpisanie tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra na listę punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

„Punkty kotwiczne to miejsca szczególnie ważne w industrialnej historii Europy. To obiekty o szczególnym znaczeniu historycznym i największym potencjale turystycznym. To też wyraźny sygnał dla turystów, że takie miejsce trzeba odwiedzić” – mówi prof. Meinrad Maria Grewenig, przewodniczący Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Zabytkowa Kopalnia Srebra to już piąty polski obiekt na liście ERIH (na 80 takich obiektów w Europie). Aż cztery z nich zlokalizowane są w województwie śląskim. To Kopalnia Guido w Zabrzu, Tyskie Browarium, Muzeum Browaru Żywiec oraz właśnie Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.