Konferencja prasowa Sejmiku

Władze Województwa poinformowały media o zakończeniu pierwszego  etapu rewitalizacji  historycznej Sali Sejmu Śląskiego, w której obecnie obraduje Sejmik Śląski.

Konferencję prowadził Andrzej Gościniak Przewodniczący Sejmiku Śląskiego, obecni był Marszałek Mirosław Sekuła, Sekretarz Województwa Krzysztof Dzierwa   i Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra.  Andrzej Gościniak przypomniał genezę budowy Sali Sejmu Śląskiego, która została oddana do użytku w 1929 roku i od tamtego czasu nie była poddana znaczącemu remontowi. Świadczy to o jej solidnym wykonaniu.  Najgorsze czasy dla Sali Sejmu Śląskiego  to kres okupacji i czas ustroju socjalistycznego. Naziści pozbawili salę wszelkich cech świadczących o polskości i dorobku historycznym Śląska. M.in. usunęli kilim z godłem Polski i herbami powiatów oraz popiersia wielkich Ślązaków. Komuniści umniejszali jej rolę ze względu na scentralizowany system  władz z przewodnią rolą PZPR i brak instytucji demokratycznych,  takich jak samorząd regionalny. Wojewódzka Rada Narodowa była jedynie legitymacją dla partyjnych decyzji.

Andrzej Gościniak przypomniał, że prace nad rewitalizacją Sejmu rozpoczęły się w marcu br.. Najpierw wyremontowano został elipsoidalny świetlik. Potem przyszedł czas na renowację ścian i ozdób, a następnie na podłogi, prezydium i wyposażenie. Wszystkie prace odbywały się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ich celem było przywrócenie historycznego stanu Sali i dostosowanie jej do wymogów nowoczesnego procedowania. Prace były bardzo interesujące i pełne nieoczekiwanych zwrotów. W trakcie prac rozbiórkowych nad częścią amfiteatralną pracownicy natrafili na pozostałości pierwotnych obić foteli oraz tapet. Spowodowało to zmianę kolorystyki foteli na ciemnozieloną,  jaka była w dniu oddania Sali.

Marszałek Mirosław Sekuła i Andrzej Gościniak zgodnie podkreślali dobrą wolę i współpracę Wojewody Śląskiego, który jest obecnie, co paradoksalne,  właścicielem Urzędu wybudowanego w międzywojniu za pieniądze pochodzące ze Skarbu Śląskiego. Do tych kwestii ustosunkował się Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra.

W konferencji uczestniczyły:  Zastępca  Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  Aneta Borowik i nadzorująca prace w Sejmie Śląskim inspektor Ryszarda Rajnich-Walawender.Głównym wykonawcą rewitalizacji jest PBOiUT „Śląsk” Sp. z o.o.  z Katowic.

Po konferencji gospodarze województwa zaprosili dziennikarzy na prezentację odnowionej Sali Sejmu Śląskiego. Dla potrzeb mediów została wyświetlona na głównej ścianie wizualizacja kilimu z godłem i herbami. Andrzej Gościniak, Mirosław Sekuła i Piotr Spyra odpowiadali na indywidualne pytania dziennikarzy.

Po konferencji prasowej Salę Sejmu Śląskiego pokazano Zarządowi, radnym województwa i  udostępniono do zwiedzania.

Jednymi z pierwszych zwiedzających byli  goście Przewodniczącego Sejmiku Śląskiego -   młodzież z Chorzowa reprezentująca Regionalny Klub Europejski kierowany przez dra Henryka Iwę. Andrzej Gościniak osobiście oprowadził ich po Sali i opowiedział o roli i  historycznym znaczeniu Sejmu Śląskiego. Zapoznał też młodzież ze współczesnymi zdaniami Sejmiku  oraz funkcją i kompetencjami władz samorządowych szczebla wojewódzkiego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.