Jak poprawić szkolnictwo zawodowe?

Lepszy start na rynku pracy dla absolwentów szkół zawodowych

Spadek znaczenia szkolnictwa zawodowego i niedostosowanie go do potrzeb firm to główne przyczyny problemów młodych ludzi na rynku pracy. O rozwiązaniu tego problemu w województwie debatowały samorządy, pracodawcy oraz pedagodzy. „Strategia rozwoju szkolnictwa zawodowego i zatrudnienia w województwie śląskim w nowej perspektywie finansowej 2014-2020” – to temat konferencji zorganizowanej przez Śląskie Kuratorium Oświaty.

W spotkaniu wzięła udział wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Skowronek. Podczas konferencji wicemarszałek Skowronek przedstawiła działania nakierowane na wsparcie zmian w szkolnictwie zawodowym w województwie. Ich efektem jest dobiegający końca projekt „Mam zawód – mam pracę w regionie”. Jednym z jego kluczowych elementów było opracowanie Programu Szkolnictwa Zawodowego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dokument jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. To propozycja rozwiązań umożliwiających podniesienie jakości oraz efektywności kształcenia zawodowego. Ma na celu dostosowanie oferty szkolnictwa do potrzeb rynku pracy, unowocześnienie kształcenia oraz promocję szkolnictwa zawodowego.

„Jesteśmy przekonani, że dzięki wdrożeniu tego Programu, w głównej mierze z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zostaną stworzone korzystne warunki dla rozwoju szkolnictwa zawodowego w województwie śląskim. Oferta edukacyjna szkół zostanie jeszcze lepiej dostosowana do potrzeb gospodarki rynkowej, a absolwenci szkół zawodowych zostaną dobrze przygotowani do wykonywania swojej profesji. Mamy nadzieję, że w ten sposób zapewnimy śląskiej gospodarce wykwalifikowany kapitał ludzki, co przełoży się na wzrost konkurencyjności i rozwój społeczno-gospodarczy regionu” – powiedziała podczas konferencji Aleksandra Skowronek.

Akcent na wsparcie dla kształcenia zawodowego znajdzie się też w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym. Na realizację projektów z tego zakresu przeznaczono ok. 116 mln euro, w tym ponad 32 mln euro na wyposażenie szkół zawodowych w nowoczesny sprzęt. Do poprawy jakości kształcenia zawodowego w regionie dąży także Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, który współpracuje w tym zakresie m.in. z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.