RPO: jak skutecznie aplikować?

Konferencja w Katowicach zapoczątkowała cykl spotkań informacyjnych dotyczących przygotowań województwa do wdrażania perspektywy finansowej na lata 2014-2020

„Nowe RPO dla województwa to nie tylko większe pieniądze, ale także nowe wyższe wymagania. Najważniejsza obecnie jest ścisła współpraca i partnerskie relacje z beneficjentami. To w takim podejściu Zarząd Województwa upatruje warunków sukcesu Programu” – powiedziała Gabriela Lenartowicz, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Cykl spotkań adresowany do beneficjentów RPO rozpoczął się w Katowicach. Do 20 marca będą one zorganizowane w stolicach subregionów: Bielsku-Białej, Częstochowie oraz Rybniku. Ich główne tematy to Kontrakt Terytorialny Województwa Śląskiego, osie priorytetowe RPO oraz zasady składania elektronicznego wniosku o dofinansowanie projektów. W obecnej perspektywie finansowej nie będzie wymagana papierowa wersja wniosku aplikacyjnego. Składający aplikację będzie korzystać z modułu Elektronicznego Wniosku Aplikacyjnego (EWA). Dzięki temu rozwiązaniu ułatwiona zostanie komunikacja wnioskodawcy z oceniającymi projekt. Znajdą się tam bieżące uwagi oraz informacje o ocenie projektu. Beneficjent będzie składał go za pomocą platformy SEKAP lub e-PuaP i będzie zobowiązany do złożenia elektronicznego podpisu kwalifikowalnego lub wykorzystania tak zwanego profilu zaufanego. Wniosek w elektronicznej formie zawiera również elementy studium wykonalności. To będzie dużym ułatwieniem dla przyszłych projektodawców.

Obecnie Urząd Marszałkowski jako Instytucja Zarządzająca RPO prowadzi przygotowania do przeprowadzenia pierwszych konkursów.

Będą one obejmować działania:

2.1 Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych (bez e-zdrowia);

5.5. Wzmocnienie potencjału służb ratowniczych

3.3.Innowacje w MŚP.

Przypominamy, w nowej perspektywie finansowej Województwo Śląskie otrzyma 3476 mln euro, co stanowi 11% puli przeznaczonej dla wszystkich województw (31,2 mld euro).

Program jest finansowany przez dwa fundusze – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w kwocie 2498,9 mln euro oraz Europejski Fundusz Społeczny w kwocie 978 mln euro. Pieniądze te zostały przypisane do tzw. osi priorytetowych. To dwanaście obszarów, które zostały uznane za najważniejsze w tym okresie unijnego programowania.

Najwięcej, bo aż 796,7 mln euro zostanie przeznaczone na działania podnoszące efektywność energetyczną, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i regulujące gospodarkę niskoemisyjną. Na rozwój transportu przewiduje się 473 mln euro, zaś na wzmocnienie konkurencyjności MŚP – 305 mln euro. Wśród pozostałych osi priorytetowych wyróżnić należy nowoczesną gospodarkę, rewitalizację i rozwój infrastruktury społecznej i zdrowotnej, włączenie społeczne, dbałość o regionalny rynek pracy oraz ochronę środowiska.

Około 32% w ramach RPO WSL 2014-2020 zostanie przeznaczonych na realizację projektów w ramach Zintegrowanych i Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (ZIT/RIT). 793 mln euro otrzyma Subregion Centralny w ramach ZIT, z kolei Subregiony Północny, Południowy i Zachodni w ramach RIT mogą liczyć na 314,7 mln euro.

ZIT oraz RIT stanowią kontynuację realizowanych w latach 2007-2013 w województwie śląskim Programów Rozwoju Subregionów, będą jednak wdrażane na nowych zasadach, uzgodnionych z Komisją Europejską. W ramach wsparcia tak zwanych Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI), określonych w ramach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020, region otrzymał 124,7 mln euro. Ze względu na szczególną kumulację negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczych w Bytomiu i Radzionkowie miasta te zostały wskazane jako główni odbiorcy pomocy w postaci środków na projekty w obszarze rewitalizacji.

Realizacją zadań wynikających z zarządzania i wdrażania RPO WSL zajmie się Instytucja Zarządzająca, tj. Zarząd Województwa Śląskiego poprzez wydziały znajdujące się w strukturach Urzędu Marszałkowskiego – Wydział Rozwoju Regionalnego, Wydział Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego. Rolę instytucji pośredniczących będą pełniły: Śląskie Centrum Przedsiębiorczości (zadania dla przedsiębiorców) i Wojewódzki Urząd Pracy (rynek pracy, edukacja zawodowa i kształcenie ustawiczne).

Ponadto, w ramach ZIT/RIT zostały wskazane cztery dodatkowe instytucje pośredniczące w poszczególnych Subregionach: w Subregionie Centralnym – Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, w Subregionie Zachodnim – Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, w Subregionie Północnym – Miasto Częstochowa oraz w Subregionie Południowym – Miasto Bielsko-Biała.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Linki do stron zewnętrznych
Projekt Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO WSL 2014-2020 (strona RPO)