Powstał Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego

Do roku 2020 szkolnictwo zawodowe ma być dostosowane do potrzeb rynku pracy – to główny cel przyjętego przez Zarząd Województwa Śląskiego „Programu Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 

Zakłada on dostosowanie oferty szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy i gospodarki, unowocześnienie kształcenia w szkołach dla młodzieży oraz promocję tego typu kształcenia. Program promuje m.in. rozwój staży i praktyk dla uczniów, płatne szkolenia dla nauczycieli w firmach, tworzenie klas i kierunków na potrzeby konkretnych pracodawców oraz zakładanie nowoczesnych pracowni do nauki zawodu. Jest nakierowany także na współpracę szkół zawodowych z uczelniami oraz środowiskami gospodarczymi i przedsiębiorstwami.

Działania zapisane w Programie Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego będą finansowe między innymi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Na realizację projektów z tego zakresu przeznaczono ok. 116 mln euro, w tym ponad 32 mln euro na wyposażenie szkół zawodowych w nowoczesny sprzęt. W 2013 roku w województwie śląskim było 140 zasadniczych szkół zawodowych oraz 231 średnich szkół zawodowych dla młodzieży. Kształciło się w nich łącznie ok. 80 tys. uczniów.

Obecnie głównym wyzwaniem w organizacji systemu szkolnictwa zawodowego jest podniesienie jego rangi. „Na przełomie XX i XXI wieku zaobserwowano spadek znaczenia szkolnictwa zawodowego w województwie śląskim. Był to z jednej strony skutek upadku przedsiębiorstw, które utrzymywały i wspierały szkoły zawodowe, a także gwarantowały zatrudnienie wielu absolwentom, a z drugiej obniżenie poziomu zainteresowania szkołami zawodowymi ze strony uczniów, a w konsekwencji zamykanie wielu spośród nich. Ponieważ poziom kształcenia w szkołach zawodowych nie cieszył się dobrą opinią, zjawisko spadku popularności szkolnictwa zawodowego spotykało się ze społeczną aprobatą. Obniżanie się bezwzględnej liczby uczniów szkół zawodowych doprowadziło w konsekwencji do „kurczenia się” liczby wykwalifikowanych pracowników. Natomiast silne niedopasowanie popytu do podaży w zakresie zawodów specjalistycznych spowodowało występowanie luk kompetencyjnych i kwalifikacyjnych na rynku pracy” – czytamy w Programie Rozwoju Szkolnictwa.

Dodatkowo problemem są niekorzystne trendy demograficzne w województwie związane ze spadkiem liczby mieszkańców. Pozytywnym zjawiskiem jest zakorzeniona wśród mieszkańców tradycja zdobywania wykształcenia zawodowego, otwarta na innowacje kadra dydaktyczna, doświadczenia na szczeblu lokalnym w organizowaniu współpracy szkół zawodowych z przedsiębiorcami oraz ich organizacjami oraz zróżnicowana oferta kształcenia w skali województwa.

Program Rozwoju szkolnictwa Zawodowego powstał w ramach projektu „Mam zawód – mam pracę w regionie” realizowanego w latach 2011-2015 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 przez Samorząd Województwa Śląskiego w partnerstwie ze Śląskim Kuratorem Oświaty oraz 30 powiatami i miastami na prawach powiatu. Wart ponad 64,5 mln zł projekt był największym tego typu przedsięwzięciem realizowanym w ramach PO Kapitał Ludzki w województwie śląskim. Objął wsparciem prawie 15 tys. uczniów oraz 258 zasadniczych szkół zawodowych i techników. Uczestnicy projektu otrzymali kompleksowe wsparcie w postaci grupowego i indywidualnego doradztwa zawodowego, szerokiej gamy kursów zawodowych, dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, a także staży i praktyk zawodowych u pracodawców. Dzięki środkom projektu zakupiono nowoczesne materiały dydaktyczne dla 215 szkół, a 177 pracowni praktycznej nauki zawodu otrzymało profesjonalne wyposażenie.

Linki do stron zewnętrznych
Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego