Hejnał i zawołanie muzyczne Muzeum Śląskiego

Wyniki konkursu kompozytorskiego

Jury konkursu na hejnał i zawołanie Muzeum Śląskiego w Katowicach wyłoniło zwycięskie kompozycje. Po burzliwych obradach wybrano utwory, które odpowiadały wymaganiom konkursowym i ze względu na swoje walory artystyczne oraz brzmienie zyskały największą przychylność komisji.

Członkowie jury – Izabela Kosowska, dyrektor Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, Adam Wesołowski, dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Adam Godziek, organizator międzynarodowych wydarzeń muzycznych oraz Beata Bieniek, kierownik Działu Promocji Muzeum Śląskiego i Adam Kowalski, dyrektor Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego, pod przewodnictwem Joanny Wnuk-Nazarowej, dyrektor naczelnej i programowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – spośród 35 poprawnie zgłoszonych pod względem formalnym utworów za najlepszy uznali hejnał autorstwa Joanny Stramik.

Utwór, w opinii osób oceniających, wyróżnia się rytmem i melodią o archetypicznym charakterze czytelnym dla każdego Europejczyka. Symbolizuje jedność, braterstwo i zachętę do współdziałania, wpisując Śląsk w ponadregionalną wspólnotę. Kompozycja zostanie wykonana po raz pierwszy z wieży wyciągowej szybu „Warszawa” podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego.

Wśród zawołań muzycznych, czyli krótkich, maksymalnie 5-sekundowych sygnałów, najlepszym zdaniem jury okazał się utwór autorstwa Aleksandra Hanslika. „To oryginalne połączenie archaizującej harmonii i faktury z bezpretensjonalną melodią – otwartą, zapraszającą do spotkania” – orzekli członkowie komisji. Inspiracją do wzięcia udziału w konkursie Muzeum Śląskiego była dla autora postać jego dziadka Pawła Hanslika, działacza plebiscytowego i bliskiego współpracownika Wojciecha Korfantego, z którym założył pierwszą polską gazetę na Śląsku („Górnoślązak”).

Joanna Stramik – absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Uwielbia muzykę (zwłaszcza słuchanie, śpiewanie i kolekcjonowanie ulubionych utworów). Pasją tą zaraziła się od siostry i szwagra, którzy zajmują się muzyką zawodowo.

Aleksander Hanslik – uczeń prof. Antoniego Szafranka, twórcy rybnickiej Szkoły Muzycznej, absolwent Wydziału Automatyki i Informatyki na Politechnice Śląskiej i Uniwersytetu Newcastle u. Tyne (Wielka Brytania). Z muzyką związany jest od dzieciństwa poprzez swojego ojca, który był miłośnikiem tej dziedziny sztuki oraz przyjacielem wielu znanych śląskich muzyków. Obecnie grywa dla przyjemności z przyjaciółmi z Akademii Muzycznej.



 


tagi: