Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Już po raz drugi w dniach 7-10 maja beneficjenci z województwa śląskiego uczestniczyć będą w ogólnopolskiej akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”. Jej inicjatorem jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Celem przedsięwzięcia jest promocja inwestycji oraz projektów zrealizowanych dzięki funduszom europejskim. W tych dniach każdy zainteresowany może wybrać dowolne miejsca na tzw. funduszowej mapie Polski lub regionu i tak zaplanować swój czas, aby skorzystać z atrakcji, jakie proponują.

Oferta jest szeroka; będzie okazja, aby bliżej poznać historię Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, wziąć udział w nocnym pływaniu na basenie krytym w Sosnowcu, w Zawierciu udać się w podróż po projektach specjalnym Eurobusem, podążyć śladem tajemnic zamkowego wzgórza w Będzinie, odkryć tajemnice fizyki i przyrody podczas warsztatów naukowych organizowanych w GEOSFERZE w Jaworznie czy bezpłatnie zwiedzić Zamek Piastowski w Raciborzu. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na wydarzenie „Hostel Guido – Śląsk od kuchni!”, gdzie będzie można nie tylko poznać historię górnictwa, ale również posmakować specjałów kuchni śląskiej. Również Park Śląski oferuje zwiedzającym niższe ceny na przejazd odnowioną kolejką, a Śląski Ogród Zoologiczny zaprasza na Dzień Geparda i Dzień Sajmiri. To tylko kilka z wielu atrakcji czekających na uczestników.

W ramach Dni Otwartych organizowane będą również spotkania z najlepszymi ekspertami z zakresu edukacji i rewitalizacji społecznej. Prezentacja dobrych praktyk z zakresu Europejskiego Funduszu Społecznego oraz profesjonalne warsztaty z tematyki skutecznych metod kreatywnych oraz rewitalizacji – to propozycja na 7-8 maja w ramach Forum Dni Otwartych, które organizuje Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Forum odbędzie się w pięknie odnowionej za środki unijne siedzibie Filharmonii Śląskiej w Katowicach (szczegóły na stronie konferencji).

Ze wszystkimi propozycjami Dni Otwartych Funduszy Europejskich można zapoznać się na specjalnie utworzonej stronie internetowej dniotwarte.eu, jak również z prowadzonej kampanii medialnej w radiu oraz w prasie lokalnej i regionalnej.

Przypomnijmy, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego w latach 2007-2013 do dyspozycji była pula 1 mld 747 mln euro, natomiast w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na realizację komponentu regionalnego 525,5 mln euro. Do dzisiaj w ramach RPO WSL podpisanych zostało 4992 umów z beneficjentami, natomiast w ramach POKL (komponent regionalny) 4206 umów o dofinansowanie.

W obecnej perspektywie 2014-2020 Regionalny Program Operacyjny łączy oba fundusze (EFRR oraz FS) w łącznej kwocie alokacji 3,5 mld euro.

Załączniki

Linki do stron zewnętrznych
Więcej nt. Forum Dni Otwartych (strona EFS)
Dni Otwarte Funduszy Europejskich - strona główna

Filmy