Spędź noc w muzeum

Wojewódzkie jednostki kultury zapraszają na Noc Muzeów

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na „Nocne marki”. W ramach akcji zaplanowano wykłady i spotkania oraz m.in. grę archeologiczną, zabawy plastyczne i warsztaty tworzenia komiksów dla dzieci. Przez cały czas będzie czynny kiermasz wydawnictw Muzeum Śląskiego oraz możliwość zwiedzanie pracowni konserwatorskiej.

W nowej siedzibie przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach zaplanowano „Noc za dnia, czyli prapremiera”. Odbędą się debaty, wystawy oraz rozmaite działania artystyczne. Zobaczyć będzie można prezentację broni i wyposażenia używanego przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, pokaz wytwarzania i zdobienia wyrobów jubilerskich, pokazy rzeźbiarza, hafciarki oraz wytwarzania zabawek drewnianych i kwiatków z bibuły. Za zakończenie zaplanowano spektakl w wykonaniu Teatru HoM.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza m.in. na warsztaty street artu, warsztaty etnograficzne oraz muzyczne dla dzieci i młodzieży, pokaz mody i prezentacje filmowe.

Między Muzeum Górnośląskim a Muzeum Śląskim w Katowicach w Noc Muzeów będzie jeździł specjalny autobus dla zwiedzających.

Strzyga, diabeł i utopiec oraz inne śląskie demony będzie można spotkać w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Na końcu trasy, gdzie czyhają strachy i demony, o godz. 23.00 odbędzie się spektakl muzyczno-taneczny „Ogrodnicy” w wykonaniu aktorów teatru „Pantoplast”.

Na zwiedzających w zamkowych wnętrzach oraz przestrzeniach zabytkowych Stajni Książęcych w Muzeum Zamkowym w Pszczynie czekają postacie książęcych gości oraz służby dworskiej.

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej przebiegać będzie pod hasłem Duchów Sułkowskich, których nie zabraknie na korytarzach Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu organizuje w Sztolni Królowa Luiza „Geburtstag Maszyny Parowej” – widowisko artystyczne w reżyserii Jacka Jabrzyka. Dla odważnych zorganizowane zostanie zwiedzanie poziomu 320 Kopalni Guido w zupełnych ciemnościach, jedynie w blasku górniczych lamp. Gmach Muzeum przy ul. 3 Maja 19 odbędą się wystawy, pokazy taneczne, wykłady i prezentacje.

Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na zwiedzanie Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek, gdzie oprowadzać będą górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku w grudniu 1981 roku. Wraz z nimi będzie można również odwiedzić miejsca na terenie kopalni Wujek związane z pacyfikacją i śmiercią 9 górników.

Także Biblioteka Śląska włączyła się w tegoroczną Noc Muzeów. Placówka zaprasza na akcję „Witkacy w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej”. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano wykład, koncert muzyki klasycznej oraz akcję artystyczną.

Zamek Cieszyn zaprasza na Cieszyńską Noc Muzeów, która w tym roku rozpoczyna się wcześniej, bo od popołudniowego spaceru szlakiem cieszyńskiej architektury modernistycznej. Po nim warto odwiedzić Zamek i Wzgórze Zamkowe, by zobaczyć zabytki, a także pokaz wspinaczki, pooglądać wystawy oraz posłuchać muzyki.

Szczegółowy program Nocy Muzeów na stronach internetowych poszczególnych instytucji.


Idea „Nocy w muzeach” narodziła się we Francji, która do wspólnej zabawy zaprasza od 2005 roku. Impreza odbywa się w maju, z roku na rok ciesząc się coraz to większą popularnością. Ideą Nocy Muzeów jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji oraz organizowaniu wydarzeń towarzyszących w wybraną noc za darmo lub za symboliczną opłatą. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

 

Linki do stron zewnętrznych
Nocne marki - Muzeum Śląskie
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Rozkład jazdy - autobus między Muzeum Górnośląskim w Bytomiu a Muzeum Śląskim w Katowicach
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Zamek Cieszyn
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Muzeum Górnictwa Węglowego / Kopalnia Guido / Sztolnia Królowa Luiza



 


tagi: