Budowa Stadionu Śląskiego – obserwować każdy może

Na modernizowanym Stadionie Śląskim zainstalowano dwie kamery. Przez internet można obserwować zdjęcia z placu budowy

Na początek kamery będą pokazywać przygotowania do skomplikowanej operacji, zwanej popularnie BIG LIFT, czyli podnoszenia ponad 800-tonowej konstrukcji linowej zadaszenia na koronę stadionu na wysokość ok. 28 m w górę.

Obecnie można zobaczyć ostatnie przygotowania do montażu układu linowego, łączników pierścienia rozciąganego oraz wyregulowanie układu lin obwodowych i radialnych.

Najprawdopodobniej za dwa, trzy dni cała konstrukcja centymetr po centymetrze będzie wciągana specjalnym systemem podnośników na koronę Śląskiego. Ta operacja potrwa blisko dwa tygodnie.

Konstrukcja linowa zadaszenia składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km. Powierzchnia poliuretanowego pokrycia dachu to blisko 43 tys. mkw.

Masa konstrukcji z pokryciem to ponad 830 ton. Podniesienie konstrukcji linowej dachu polegać będzie na jednoczesnym podciągnięciu każdej z 40 lin napinających wiązary radialne przy pomocy siłowników, wpięcia do pierścieni ściskanych stadionu na poziomie ok. 50 m oraz lin nośnych na poziomie 30 m. Dodatkowo na zadaszeniu będzie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych, tj. w okresie zimowym lub przy ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach.

Obraz prezentowany jest na stronie Województwa Śląskiego. Kamery udostępniają, co 3 minuty, aktualne zdjęcie z placu budowy. Po zakończeniu BIG LIFTu ze zgromadzonego materiału złożony zostanie film pokazujący całą operację w przyspieszonym tempie.

Linki do stron zewnętrznych
Stadion Śląski - zdjecia z kamery