Śląskie pełne potencjału

Budowa inteligentnych miast z uwzględnieniem śląskiego potencjału w sektorze ICT to temat konferencji, która odbędzie się 16 września br. w Chorzowie

Dyskusja w ramach konferencji „Śląskie potencjały: ICT – technologie dla miast przyszłości” dotyczyć będzie inteligentnej specjalizacji ICT w kontekście tworzenia nowoczesnych miast. Wśród kluczowych zagadnień znajdą się wyzwania związane z rozwojem i zarządzaniem miastami uwzględniające trendy w sektorze ICT. Będą obecne również tematy dotyczące innowacyjnych rozwiązań i stosowania dobrych praktyk przez lokalne firmy informatyczne.

Wśród zaproszonych prelegentów nie zabraknie przedstawicieli znanych liderów w produkcji najbardziej zaawansowanych technologii informatycznych, takich jak Microsoft oraz IBM. W dyskusji pojawiają się również regionalne firmy, m.in. Future Processing, Digital Core Design oraz Positive Power, a także Uniwersytet Ekonomiczny i Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice.

Inteligentne miasta to wspólne przedsięwzięcie mieszkańców, władz lokalnych, oraz instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorców. Głównym założeniem jest polepszanie jakości życia poprzez uwzględnianie potrzeb uczestników w tworzeniu przyjaznej przestrzeni. Każde inteligentne miasto korzysta z rozwiązań w dziedzinie energetyki, transportu czy technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W czasie konferencji specjalne Nagrody Marszałka w ramach marki INNOSILESIA 2014 zostaną przyznane laureatom trzech konkursów, tj. Innowator Śląska, Współpraca sfery przedsiębiorstw i nauki oraz Usług publicznych na rzecz przedsiębiorczości.

Całe przedsięwzięcie zostało wpisane jako wydarzenie towarzyszące (tzw. Local Event) w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast organizowanego przez Komitet Regionów i Komisję Europejską. Partnerami konferencji są również regionalni partnerzy, m.in. Główny Instytut Górnictwa czy Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju.

Konferencja jest ściśle powiązana z inicjatywą samorządu województwa, która już od wielu lat integruje najważniejsze środowiska regionu oraz zapewnia trwałą komunikację między podmiotami gospodarczymi, innowatorami i ośrodkami naukowo-badawczymi a także władzami regionu. Wsparcie, jakie daje projekt „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych”, umożliwia przewidywanie trendów rynkowych w obszarach zidentyfikowanych w Programie Rozwoju Technologii na lata 2010-2020 oraz trzech inteligentnych specjalizacjach regionalnych – energetyce, medycynie i właśnie technologiach informacyjnych i telekomunikacyjnych, które zostały wskazane w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020.

Załączniki
Zaproszenie i program konferencji

Linki do stron zewnętrznych
Śląskie potencjały: ICT – technologie dla miast przyszłości - rejestracja na konferencję