Weekend z kulturą

Zakończenie tygodnia jak zwykle obfituje w liczne atrakcje kulturalne

W Teatrze Śląskim już dziś, 18 września odbędzie się premiera spektaklu „Śmieszny staruszek”. Na granicy halucynacji i snu pewien staruszek inscenizuje własny proces, bluźni, urąga i prowokuje. W błyskotliwym monologu „Śmiesznego staruszka” napisanym przez Tadeusza Różewicza w 1964 roku bohater gra, bawi się w teatr, kluczy wciąż w zeznaniach. Do końca nie wiadomo, czy to spowiedź z prawdziwego mrocznego występku, czy po prostu ze starczej samotności. Długi monolog o przegranym życiu na Scenie Kameralnej wypowie Bernard Krawczyk, legenda śląskiego teatru i filmu, aktor nieustannie podejmujący nowe artystyczne wyzwania.

Więcej informacji na stronie Teatru Śląskiego

Osoby preferujące film na dużym ekranie mogą odwiedzić Zabrzańską Kopalnię Guido, w której 18 i 19 września obywać się będzie „Watch Docs”, czyli Objazdowy Festiwal Filmowy. Watch Docs to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Już po raz kolejny w podziemnych komorach Kopalni Guido zostaną zaprezentowane najciekawsze filmy dokumentalne poświęcone prawom człowieka. W tym roku będą to dokumenty poświęcone m.in. sytuacji w Syrii, Rwandzie, Palestynie i na Ukrainie.

Więcej informacji na stronie Kopalni Guido

W ten weekend atrakcji kulturalnych z pewnością nie zabraknie też w Bytomiu. Każdy zainteresowany historią kompozytora Heinricha Schulza-Beuthena może 19 września wziąć udział w wycieczce po mieście, śladami bytomskiego twórcy przełomu XIX i XX wieku. Oprowadzanie jest częścią projektu Heinrich Schulz-Beuthen. Życie-twórczość-inspiracje, współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, który ma na celu przypomnienie postaci i twórczości bytomianina. Wycieczka, którą poprowadzi Maciej Droń, to okazja nie tylko do poznania interesującej postaci, ale również do odwiedzenia mniej lub bardziej znanych miejsc i zaznajomienia się z ich historią. Spotkanie zaplanowane jest na godzinę 10:00 przy Biurze Promocji Bytomia.

Wieczorem tego samego dnia Muzeum Górnośląskie zaprasza na zajęcia w ramach Międzynarodowej Nocy Obserwacji Księżyca, podczas których będzie można dowiedzieć się co nieco o kosmosie, a także – przy dobrej pogodzie – obejrzeć naszego naturalnego satelitę przez lunetę czy teleskop. Przedsięwzięcie International Observe the Moon Night ma na celu zachęcenie ludzi na całym świecie do obserwowania księżyca, a także pogłębiania wiedzy z zakresu astronomii. Wydarzenie odbędzie się 19 września o godz. 18.00 w Centrum Edukacji.

Więcej informacji o Międzynarodowej Nocy Obserwacji Księżyca można znaleźć na stronie: www.observethemoonnight.org.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa które odbywają się 19 i 20 września, Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza do zwiedzania Stajni Książęcych w godzinach od 10.00 do 16.00. W programie prezentacja pt. „Ziemia Pszczyńska wczoraj i dziś” przedstawiająca dobra książęce znajdujące się na terenie Ziemi Pszczyńskiej. Pszczyńskie Muzeum Zamkowe zaprasza także na spacer edukacyjny „Pszczyna wczoraj i dziś” o godzinie 12.00. Natomiast o godz. 11.00, 13.00 i 15.00 odbędą się pokazy filmu „Muzeum Utracone”.

Więcej informacji na stronie Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Więcej o atrakcjach kulturalnych w regionie na portalu www.silesiakultura.pl

Załączniki
Festiwal WATCH DOCS - plakat 


tagi: