Pieniądze dobrze skadrowane

Temat albo miejsce związane z województwem śląskim kluczem do uzyskania dofinansowania ze Śląskiego Funduszu Filmowego w roku 2016. Rozpoczęto nabór wniosków

Już dziewiąty rok z rzędu producenci filmów związanych tematycznie bądź realizowanych na terenie województwa śląskiego skorzystają ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego. Wnioski o dofinansowanie należy składać do 18 stycznia 2016 roku, do godziny 13.00 w sekretariacie Instytucji Filmowej SILESIA FILM w Katowicach.

Śląski Fundusz Filmowy jest jednym z najstarszych funduszy filmowych w Polsce. Konkursy ogłaszane są raz do roku, od 2008 r.

Droga konkursowa wiąże się z oceną ekspercką, a lista wskazanych do dofinansowania tytułów na rok 2016 zostanie ogłoszona w pierwszym kwartale przyszłego roku. Podobnie jak w roku 2015, startować w konkursie mogą także ci z producentów, którzy w latach poprzednich otrzymali z ŚFF dofinansowanie mniejsze od wnioskowanego – mogą oni ubiegać się o tzw. „zwyżkę” będącą różnicą w kwotach wnioskowanej i otrzymanej. To ułatwienie ma na celu zamknięcie i sfinalizowanie produkcji filmowych będących w zaawansowanym stanie realizacji, które mają kłopot z zamknięciem budżetu – i jak pokazuje ubiegłoroczny przykład „Klubu Włóczykijów” jest narzędziem niezwykle pomocnym dla producentów.

Fundusz dysponuje również promesą, czyli przyrzeczeniem partycypowania w kosztach filmu do wysokości zaproponowanego wkładu koprodukcyjnego, jeśli wskazany do dofinansowania producent nie będzie w stanie podpisać umowy w określonym przez regulamin ŚFF terminie. Co ważne, wymagany jest 5-procentowy finansowy wkład własny producenta wnioskującego o środki ŚFF.

Wysokość budżetu, jaki rozdysponowany zostanie przez Śląski Fundusz Filmowy w roku 2016 w tradycyjnej drodze aplikacji konkursowej, zostanie określona pod koniec stycznia, po podliczeniu wpływów uzyskanych w 2015 roku ze zrealizowanych przez Instytucję Filmową SILESIA FILM dotychczasowych koprodukcji.

W 2015 roku w wyniku konkursu do negocjacji umów koprodukcyjnych zaproszonych zostało 5 producentów. Wszyscy z nich podpisali umowy. Były to: „Wspomnienie lata”, reż. Adam Guziński, „Gwiazdy”, reż. Jan Kidawa-Błoński, „Andrew Warhola, Moja Fabryka”, reż. Bogdan Dziworski, „Ucho wewnętrzne”, reż. Magdalena Gubała i Szymon Uliasz, oraz zwyżka dla „Klubu Włóczykijów”, reż. Tomasz Szafrański. Rozdysponowano tym samym kwotę 641 511,12 zł.

Do produkcji funduszowych z lat ubiegłych należą m.in. „Szczęście świata” w reż. Michała Rosy, „Dolina Bogów” w reż. Lecha Majewskiego, „Demon” w reż. Marcina Wrony, „Kongres” w reż. Ari Folmana, „Chce się żyć” w reż. Macieja Pieprzycy czy „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida.

Obok drogi tradycyjnej realizowanej w trybie konkursowym Śląski Fundusz Filmowy posiada także ścieżkę crowdfundingową, do której wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym.

Obowiązkowe załączniki do wniosku aplikacyjnego w konkursie na rok 2016 to m.in. scenariusz i umowa potwierdzająca nabycie praw do scenariusza. Formularz wniosku, regulamin funduszu oraz istotne warunki umowy koprodukcyjnej umieszczone są na stronach Silesia Film.



 


tagi: