Gdzie wesele, tam muzyka

Wybrane propozycje na weekend z kulturą

Wydarzeniem weekendu jest piątkowa premiera w Teatrze Śląskim. Protestanci vs katolicy, lojaliści vs republikanie i Brytyjczycy vs Irlandczycy – to opozycje, na których zbudowany jest najnowszy spektakl katowickiej sceny dramatycznej.

„Wesele“ Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Radosława Rychcika zostało przeniesione w realia Irlandii Północnej. Kiedy w 1974 roku niesnaski w Irlandii Północnej pochłonęły tysięczną ofiarę, grupa nowożeńców postanowiła stworzyć Północno-Irlandzkie Stowarzyszenie Małżeństw Mieszanych (NIMMA). Czterdzieści lat później segregacja religijna nadal obejmuje 90% osiedli i 94% szkół. Kolegia nauczycielskie, kluby sportowe, dyskoteki i puby wciąż są podzielone. Obywatele Irlandii Północnej poszukują alternatywnych dróg pojednania. W urzędach stanu cywilnego odnotowano znaczny wzrost liczby małżeństw mieszanych. Czy wesele może odmienić naród? Po odpowiedź zapraszamy do Teatru Śląskiego. Premiera dziś o godz. 19.00, kolejne spektakle w sobotę i niedzielę.

Również dziś, w sali koncertowej Filharmonii Śląskiej, wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna, która wykona najbardziej znane motywy filmowe. Koncert „Muzyka sensacyjna” to porcja światowej muzyki filmowej w stylowych aranżacjach na fortepian i orkiestrę smyczkową. Hadrian Filip Tabęcki, aranżer i solista, sięgnął po prawdziwe przeboje gatunku z kultowych obrazów takich jak Love story, Przeminęło z wiatrem, Janosik, Ojciec Chrzestny, James Bond czy Titanic. Program zawiera mnóstwo skrajnych nastrojów, jak przystało na muzykę filmową najwyższej próby. Interpretacja wielu z nich jest nie lada wyzwaniem dla wykonawców, ale obecność maestro Roberta Kabary gwarantuje najwyższą jakość artystyczną koncertu. Wykonywanym kompozycjom będą towarzyszyły projekcje wybranych fragmentów filmowych. Początek koncertu o godz. 19.00.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza dzieci na „Sobotnie spotkanie z wiedzą”, w czasie którego uczestnicy zapoznają się ze zwyczajem chodzenia po kolędzie, a także – w dalszej części zajęć – wykonają gwiazdy kolędnicze. Na Śląsku domostwa od dawien dawna odwiedzały rozmaite grupy kolędników. Najczęściej nazywano ich właśnie kolędnikami, ale też pastuszkami, herodami, szlachcicami, dziadami, turoniami czy Trzema Królami. Można się w tym zwyczaju kolędniczym dopatrzyć dawnych widowisk obrzędowych i echa prastarych elementów praktyk magicznych, których celem było zapewnienie pomyślności oraz dobrego urodzaju.

Zajęcia odbędą się 9 stycznia o godz. 11.30. Koszt udziału w warsztatach wynosi 6 zł. Obowiązują zapisy, które prowadzi Dział Edukacji: tel. 32 281-82-94 w. 127.

W bytomskiej Operze Śląskiej sobotni wieczór ubarwią niskie dźwięki. 9 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się tam „Koncert Basów” upamiętniający 70. rocznicę śmierci Adama Didura – twórcy Opery Śląskiej. W programie koncertu usłyszymy najpiękniejsze pieśni oraz arie operowe, operetkowe i musicalowe. W koncercie udział wezmą: Cezary Biesiadecki, Stanisław Duda, Bogdan Kurowski, Wojciech Paczyński, Aleksander Teliga, Romuald Tesarowicz, Zbigniew Wunsch. Przy fortepianie Larysa Czaban, Halina Mansarlińska i Halina Teliga. Prowadzenie: Regina Gowarzewska.



 


tagi: