Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach pod lupą ekspertów

Eksperci przyjechali w ramach promocji wpisu zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Kilkudniową wizytę ekspertów organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Dzisiaj spotkali się z członkiem Zarządu Województwa Henrykiem Mercikiem.

„Zarząd Województwa Śląskiego docenia wagę starań Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej o wpis podziemnych struktur. Realizując grudniową rezolucję sejmiku o poparciu dla tych działań, wyznaczył przedstawiciela do udziału w pracach zespołu roboczego – będzie to Gabriela Gros, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Jak dotąd nie mieliśmy w województwie śląskim żadnego obiektu UNESCO. To dla nas ogromna szansa, aby być dostrzeżonym na całym świecie” – dodaje Mercik.

Kilka miesięcy wcześniej, w grudniu 2015 Sejmik Województwa przyjął rezolucję w sprawie poparcia starań o wpisanie tarnogórskiej kopalni na listę UNESCO. „Doceniając wkład Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej na rzecz wpisania struktury kopalni rud ołowiu, srebra, cynku w Tarnowskich Górach wraz z unikatowym systemem gospodarki wodami podziemnymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Sejmik Województwa Śląskiego udziela poparcia dla starań o uzyskanie tego znaczącego wyróżnienia” - czytamy w dokumencie.

Od kilku lat trwają starania o wpisanie na Listę UNESCO kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Obszerny wniosek wraz z załącznikami i planem zarządzania opracowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy wsparciu merytorycznym i ogromnemu zaangażowaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Opracowany na zlecenie NID plan zarządzania został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast koszty opracowania wniosku wzięło na siebie stowarzyszenie. Niedawno został on pozytywnie oceniony pod względem formalnym przez Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu. Teraz rozpoczęła się wielomiesięczna analiza merytoryczna tarnogórskiej kandydatury, a werdyktu należy spodziewać się w połowie 2017 roku.

Uczestnicząca w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa podkreśliła, że atutem tarnogórskiego zabytku techniki jest unikalny system wykorzystujący wodę z podziemi dla potrzeb mieszkańców. Szanse na wysoka ocenę może mieć także zaangażowanie społeczności lokalnej oraz współpraca samorządu Tarnowskich Gór oraz Województwa Śląskiego w dziedzinie ochrony i promocji kopalni.

W planach pobytu zagranicznych gości jest zwiedzanie tarnogórskich podziemi. Zobaczą oni także obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Warunkiem wpisania zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa jest spełnienie kryteriów stanowiących o jego wyjątkowości w skali światowej. Miejsca zaliczone w poczet Światowego Dziedzictwa muszą odpowiadać wymogom autentyczności i integralności, określonym w „Wytycznych operacyjnych” (Operational Guidelines) do Konwencji UNESCO. Na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się w tym momencie 1031 obiektów i tylko 14 z nich jest w Polsce. Są to między innymi kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, Zamek Krzyżacki w Malborku, historyczne centrum Warszawy czy Hala Stulecia we Wrocławiu.

Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości. Przedstawiają różnorodność kulturową i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Wpisanie na listę obliguje państwa członkowskie do ochrony tych miejsc i ma pozwolić na zachowanie ich w możliwie niezmienionej postaci dla przyszłych pokoleń. Obiekty figurujące w rejestrze są też częściej odwiedzane przez turystów.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.



 


tagi: