Weekend z kulturą

Premiera w Teatrze Rozrywki, jubileusz maestro Hawela i Dzień Wolnej Sztuki

Jeszcze dziś, w piątek 22 kwietnia o godz. 19.00 w Filharmonia Śląska będzie obchodzić jubileusz maestro Jana Wincentego Hawela. W okazjonalnym koncercie jubilat osobiście poprowadzi swoją orkiestrę, sekcję dętą filharmonicznych symfoników, chór i solistów w ogromnym i pełnym majestatu oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla.

Kompozytor, dyrygent i pedagog prof. Jan Wincenty Hawel 10 lipca obchodził będzie swe 80. urodziny. Wakacyjno-urlopowa ich pora sprawia, że Filharmonia Śląska postanowiła świętować wcześniej, tym bardziej, że jubileusz włącza się w obchody 35-lecia Śląskiej Orkiestry Kameralnej, której jubilat był twórcą. Maestro od zawsze silnie związany był z Filharmonią Śląską. W 1981 roku stworzył filharmoniczną orkiestrę smyczkową, jednocześnie podejmując aż na dwie kadencje nowe dla siebie obowiązki rektora macierzystej uczelni, obecnej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Na czele Śląskiej Orkiestry Kameralnej stał przez trzy dekady, dzisiaj jest jej szefem honorowym. Na dorobek kompozytorski Jana Wincentego Hawela składa się ponad 130 dzieł, m. in. 7 symfonii, 2 oratoria, Magnificat, Msza, Psalmy nieszporne na niedzielę, 6 kwartetów smyczkowych, liczne utwory instrumentalne, kameralne i solowe oraz pieśni chóralne i solowe. Kompozycje przyniosły profesorowi 28 nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach kompozytorskich. Jan Wincenty Hawel odznaczony został ponadto wielokrotnie Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Jest kawalerem Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W sobotę 23 kwietnia Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprasza na polską prapremierę „straszno-śmiesznego spektaklu muzycznego”. „Młody Frankenstein” to musical Mela Brooksa i Thomasa Meehana, oparty na filmie o tym samym tytule, który w roku 1974 wyreżyserował Mel Brooks. Była to wyśmienita komedia, parodiująca horrory, a zwłaszcza wcześniejsze ekranizacje powieści „Frankenstein” Mary Shelley.

Nowa pozycja w repertuarze chorzowskiego teatru, „Młody Frankenstein” to opowieść o amerykańskim chirurgu Frankensteinie, który zostaje wezwany testamentem do znajdującego się w Transylwanii zamku swego dziadka. Tam odkrywa naukową instrukcję wyjaśniającą krok po kroku, jak ożywić ludzkie ciało. Dziadek – baron von Frankenstein – poświęcił bowiem życie na stworzenie istoty doskonałej, idealnego człowieka o potężnej budowie fizycznej i genialnym umyśle. Prawie mu się to udało. Wspomagany przez garbatego Igora i Ingę wnuk Frankenstein tworzy Potwora, który pragnie jedynie… miłości. Musical pełen jest szalonego, absurdalnego poczucia humoru i wspaniałej, porywającej muzyki, którą – podobnie jak w „Producentach” – skomponował Mel Brooks.

Natomiast Muzeum Górnośląskie w Bytomiu organizuje Dzień Wolnej Sztuki. Organizatorzy dowodzą, że zwiedzając muzeum, przed każdym dziełem sztuki spędzamy średnio 8 sekund. To bardzo mało, dlatego pora to zmienić. W sobotę 23 kwietnia w południe odbędzie się już 6. ogólnopolska akcja Dzień Wolnej Sztuki zachęcająca od odbioru dzieł w wydaniu „slow” – bez pośpiechu, świadomie, z przyjemnością. Osoby, które odwiedzą Muzeum Górnośląskie, będą miały okazję przyjrzeć się wnikliwie pięciu obrazom z Galerii Malarstwa Polskiego i podyskutować na ich temat.

Akcja Dzień Wolnej Sztuki odbyła się po raz pierwszy w 2011 roku. Muzea, które się w nią włączają, przekonują, że zwiedzając, warto postawić na jakość, a nie na ilość – lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale świadomie, niż przejść całą galerię, nie zapamiętując nic. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie ma być Slow Art – ruch Wolnej Sztuki.

Nazajutrz, w niedzielę 24 kwietnia, również w samo południe, odbędzie się inauguracja dziewiętnastego sezonu koncertów kameralnych w Muzeum Górnośląskim. Podczas koncertu rozpoczynającego cykl „W domu Sylwestra Paumgartnera” będzie można usłyszeć dwa dzieła Schuberta – Kwartet a-moll „Rosamunde” oraz Kwintet fortepianowy „Pstrąg” – bodaj najpopularniejsze dzieło kompozytora.

Schubertowskie arcydzieła w Sali ks. Gorczyckiego wykona Kwartet Akademos w składzie: Anna Szabelka, Joanna Cogiel, Aleksandra Batog, Danuta Sobik-Ptok oraz zaproszeni goście: pianista Piotr Sałajczyk i kontrabasista Łukasz Bebłot. Bilety w cenie 5 zł można nabyć przed koncertem w kasie Muzeum.



 


tagi: