Muzeum Zamkowe w Pszczynie świętuje jubileusz

W Pałacu w Pszczynie odbyły się oficjalne uroczystości obchodów 70-lecia placówki

W maju 2016 r. przypada jubileusz 70-lecia Muzeum Zamkowego w Pszczynie, które otwarło swe podwoje dla publiczności 9 maja 1946 r.

Przez dwa dni 12 i 13 maja 2016 r. odbywała się konferencja naukową pt. „Za wytworną fasadą. Kulisy funkcjonowania rezydencji arystokratycznych” w Stajniach Książęcych, zaś oficjalne uroczystości jubileuszowe w Sali Lustrzanej pszczyńskiego Zamku. W spotkaniu udział wziął członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.  

„Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest gwiazdą na mapie muzeów nie tylko naszego województwa, ale Polski i Europy. Cudownie ocalona rezydencja śląska zachowała swój autentyczny charakter i to sprawia, że odwiedzają ją chętnie setki tysięcy turystów. Jest to miejsce, które pokazuje górnośląską historię, niezwykle skomplikowaną i trudną, ale też wielokulturową i przez to niezwykle atrakcyjną. Nie bezie przesadą jeśli powiem, że o to muzeum troszczą sie całe rodziny od pokoleń i w niezwykłej sztafecie przekazują nam to dziedzictwo, za co składam serdeczne podziękowania" – powiedział Henryk Mercik.

W czasie uroczystości wręczone zostały odznaczenia zasłużonym i wieloletnim pracownikom. Odznaczenia za długoletnią służbę przyznał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, odznaki za opieką nad zabytkami przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaki za zasługi dla województwa śląskiego przyznane przez Sejmik Województwa Śląskiego wręczył przewodniczący Grzegorz Wolnik.

Wręczono również dwie statuetki „Róża księżnej Daisy” jako specjalne podziękowanie dla osób szczególnie zasłużonych, serdecznych przyjaciół Muzeum. Z okazji 70-lecia muzeum wyróżnienie to otrzymali: pianista prof. Józef Stompel i tenor Kałudi Kałudow. Statuetkę wykonał bielski artysta Bronisław Krzysztof, którego prace można zobaczyć na ekspozycji w Stajniach Pałacowych. Jest to jedna z dwóch wystaw przygotowanych specjalnie na jubileusz. Drugą jest ekspozycja 45 obrazów ze zbiorów Muzeum Pałac Herbsta, oddziału Muzeum Sztuki w Łodzi. "To arcydzieła malarstwa polskiego od XVIII do XX w., 25 największych nazwisk sztuki polskiej z tego okresu takich jak Marcello Bacciarelli, Władysław Ślewiński, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss, Henryk Rodakowski i wielu innych" - powiedział dyrektor Maciej Kluss, otwierając wystawę.

Dyrektor Kluss zaprosił także na szereg wydarzeń kulturalnych, które odbędą się 14 i 15 maja w ramach Jubileuszowej Majówki z Muzeum. Ideą przedsięwzięcia realizowanego przez Muzeum we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu Krynolina jest przypomnienie dawnych gier i zabaw dworskich z końca XIX i początku wieku. W czasie tych dwóch dni mają się odbyć między innymi warsztaty tańca dawnego prowadzone przez instruktorów, popołudnie z grami i zabawami towarzyskimi, a także zajęcia dla dzieci ilustrujące, jak wyglądał dawny pokój szkolny. Integralnym elementem ma być miniwystawa prezentująca dawne gry, jakie zachowały się w zbiorach Muzeum Zamkowego w Pszczynie, w tym między innymi stoły do gry w Trou Madame (XVIII w.), Bagatelle (XIX/XX w.) czy halmę (pocz. XX w.).

Obchody Jubileuszu 70-lecia Muzeum Zamkowego w Pszczynie w dniach 12-15 maja 2016 r. zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Linki do stron zewnętrznych
Więcej na stronie muzeum

Filmy



 


tagi: