INDUSTRIADA dla dzieci

Szlak Zabytków Techniki jest doskonałym miejscem, w którym nasze dzieci przeżyją niezapomniane przygody, spędzą aktywnie wolny czas oraz będą miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat przemysłowego świata, jakiego już wokół nas nie ma

Tegoroczna INDUSTIADA proponuje maluchom ponad 70 atrakcji, wśród których nie zabraknie gier terenowych i edukacyjnych, twórczych zabaw, warsztatów artystycznych, pokazów naukowych i spektakli teatralnych.

Szyb Prezydent i Kompleks Sztygarka / Chorzów

Zabawa pod szybem? Dlaczego nie? Wspólne odkrywanie historii w sposób twórczy może być bardzo inspirujące dla dalszego rozwoju maluchów. Przyjdźcie z nimi po obiedzie (od godz. 14) do chorzowskiej Sztygarki. Będą miały okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych „Mój przyjaciel Węgielek”, grze terenowej „Śladami Sztygara i Utopca”. Dzieci wybudują również z kartonu replikę Szybu Prezydent i podejrzą arcyciekawe eksperymenty z Ogrodu Doświadczeń Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, które gościnnie prezentuje się na tegorocznej INDUSTRIADZIE. To dobra okazja, żeby zobaczyć, co to jest Brachistochrona, dowiedzieć się czym jest Wędrujące Koło, sprawdzić co można zrobić z Małą Karuzelą oraz jak dokonać Składania Twarzy.Krakowscy muzealnicy przeprowadzą także warsztaty przemysłowe pod hasłem „Pamiątki z siarki”.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia / Czeladź

W zamienionej na galerię ze sztuką współczesną byłej kopalni Saturn w Czeladzi najmłodsi zostaną wciągnięci w wir zabawy już od godz. 10. Wtedy to rozpocznie się piknik ze specjałami kuchennymi połączony z dodatkowymi atrakcjami. Będą degustować i na przemian bawić się do upadłego. Następnie czekają na nich warsztaty plastyczne, podczas których stworzą orkiestrę górniczą, konkurs malowania na wielkich formatach oraz uliczne prezentacje Teatru Gry i Ludzie z Katowic pod hasłem „Piknik u Scheiblera”. Co odważniejsi powinni wziąć zaś udział w grze fabularnej „Sekret czarnego materiału”.

Osiedle patronackie KWK Dębieńsko Czerwionka-Leszczyny

Pomiędzy zabytkowymi familokami wyrośnie prawdziwy plac zabaw. Od godz. 16 do 21 na dzieci czekać będą podwórkowe atrakcje pod szyldem „Pódź na plac”. W programie m.in. zwiedzanie osiedla z bohaterami lokalnych legend, warsztaty teatralne, malarskie, rzeźbiarskie i ceramiczne. Oprócz tego maluchy wezmą udział w akcji „Kopalnia atrakcji dla dzieci” oraz zwiedzą Izbę Tradycji przy KWK Dębieńsko. Poza tym będą mogły pośpiewać śląskie pieśni i zrobić sobie z całą rodziną zdjęcie w specjalnej fotobudce. Zza zaułków kamienic tu i ówdzie czaić się będą kuglarze, szczudlarze i mimowie zachęcający do wspólnych wygłupów.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza / Częstochowa

Smyczenie kibla, skrzynia rudy, kruszenie sferosyderytów – w takich oto zabawach wezmą udział dzieci, które zjawią się w częstochowskim muzeum. Początek o godz. 11. Pół godziny później rozpoczną się także warsztaty „Czerwone Jabłuszko” połączone z przemysłową legendą o Mikołaju Wolskim.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego / Gliwice

W filii Muzeum w Gliwicach, mieszczącej się w odnowionej maszynowni dawnej kopalni „Gliwice”, dzieci poznają tajniki wykonywania żeliwnych odlewów. Najpierw pomalują żeliwne repliki i stworzą formy odlewnicze, a następnie wezmą udział w warsztatach i zabawach z węglem. Do godz. 20 odbywać się będą także warsztaty artystyczne, historyczne gry i zabawy, wystawy, pokazy, a także inscenizacja komiksu „Człowiek z żeliwa”. Równocześnie od godz. 15 do 19 całe rodziny będą miały okazję odbyć spacer z przewodnikiem pod hasłem „W tych murach nie spotkasz już górników” i zobaczyć na żywo ręczne formowanie i odlewanie ozdób.

Galeria Szyb Wilson Katowice

W ramach tegorocznej INDUSTRIADY w byłej kopalnianej łaźni zorganizowanych zostanie mnóstwo różnorodnych zajęć. Od godz. 14 dzieci będą miały okazję stworzyć komiks o Górnym Śląsku, wziąć udział w grze terenowej, nauczyć się grać na instrumentach z warzyw oraz wykonać kolaż o Grupie Janowskiej. Będą też warsztaty artystyczne, teatr cieni i gry podwórkowe.

Centralne Muzeum Pożarnictwa Mysłowice

O tym, jak trudne bywają zajęcia strażaka przekonacie się podczas INDUSTRIADY w Muzeum Pożarnictwa. Oprócz zwiedzania na gości czekają (od godz. 14) pokazy „Na autodrabinie”, czyli wznoszenie się na wysokość 35 m, pokaz akcji ratowniczej z udziałem poszkodowanego, parada zabytkowych samochodów, a na zakończenie – pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej (godz. 17.45).

Osiedle Nikiszowiec – Katowice

Najbardziej popularną, zabytkową dzielnicę Katowic warto odwiedzić wczesnym popołudniem. Od godz. 14 rozpoczną się gry miejskie dla całych rodzin, i to nie jedna, a aż pięć! Następnie będzie okazja, by wspólnie zbudować makietę Nikiszowca oraz wziąć udział w grze muzealnej poświęconej budowniczym osiedla, czyli kuzynom Georgowi i Emilowi Zillmannom. Po południu dzieci zwiedzą stary magiel i rozpoczną lepienie stworków i potworków. Dwukrotnie – o godz. 15.30 i 17.30 – na terenie osiedla będzie można posłuchać legendy o skarbniku, ale... w konwencji japońskiego teatru ilustracji zwanego kamishibai. Wystarczy podest, książka, umiejętności aktorskie i dobra historia do opowiedzenia. A takich w regionie jest przecież mnóstwo!

Wieże KWK Polska Świętochłowice

Śląskie popołudnie – tak w skrócie można podsumować to, co wydarzy się pod dwiema wieżami KWK Polska. Po południu rozpoczną się tam śląskie animacje. W programie gra, olimpiada i zgadywanki – wszystko po śląsku i o Górnym Śląsku. Zaplanowano również warsztaty kuglarskie, gry na bębnach, koncerty i widowisko plenerowe „Giganci” Teatru A. Ale spektakl będzie dopiero o godz. 22, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Zabytkowa Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

Na terenie kopalni, oprócz zwiedzania podziemi z opiekunami, dzieci wezmą udział w zabawach edukacyjnych, których tematem przewodnim będzie oczywiście przemysłowa przeszłość Tarnowskich Gór. W samo południe wystartuje konkurs plastyczny, a nieco później zabawy zręcznościowe, quizy oraz gry pod tak pociągającymi tytułami, jak „Gorączka srebra” czy też „Kubeł pełen skarbów”. Od godz. 17 dzieci wraz z opiekunami poszukają... srebrnego pociągu podczas arcytrudnego questingu na terenie Skansenu. Kto wie, być może któraś z rodzin tego wieczoru powróci do swojego domu znacznie bogatsza, niż go opuściła...

Szyb Maciej / Zabrze

Bajtelindustriada z Utopcem Maćkiem w roli głównej – pod takim hasłem przebiegać będą od południa zabawy pod wieżą zabrzańskiego szybu. Utopce to – co prawda – według śląskich legend niezbyt przyjaźnie nastawione do ludzi stwory, ale jak widać organizatorom imprezy udało się oswoić jednego z nich. Jedną z atrakcji będzie także gra terenowa Tajemnica Utopca i Sztygara, obejmująca Szyb Maciej oraz Szyb Prezydent w Chorzowie.



 


tagi: