9 z Wujka patronami szkoły

Szkoła Podstawowa nr 5 w Katowicach nosi imię Dziewięciu Górników z Wujka

W czwartek 9 czerwca 2016 roku odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 5 w Katowicach imienia Dziewięciu Górników z Wujka.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie, której przewodniczył biskup pomocniczy Marek Szkudło. Spotkanie w szkole wraz z częścią artystyczną poprzedziło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Górników KWK „Wujek”.

„To szczególna okazja, aby przypomnieć o największej tragedii stanu wojennego i uhonorować poległych górników. Niech ich niezłomna postawa, będzie drogowskazem dla wszystkich uczniów i wychowawców. Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za wypełnianie naszego wspólnego obowiązku – utrwalania w pamięci osób zasłużonych, a także pielęgnowania nieprzemijających wartości takich jak miłość do Ojczyzny, szacunek dla prawdy, wolność i sprawiedliwość. Winniśmy pamiętać, że to właśnie wierność tym wartościom doprowadziła do wielkich przemian dziejowych w naszym kraju” – napisał w liście okolicznościowym marszałek Wojciech Saługa.

Rok 2016 został ogłoszony przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK „Wujek”.

Linki do stron zewnętrznych
2016 Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK „Wujek”